Co oznacza gramatura materiału lub tkaniny?

Jeżeli rozważasz zamówienie odzieży firmowej lub zastanawiasz się nad produkcją własnej kolekcji ubrań, sprawdź, czym jest gramatura tkaniny. To jeden z istotnych parametrów podczas wybierania materiału do Twoich tekstyliów. Dowiedz się, czym należy się kierować, dobierając gramaturę tekstyliów.

Gramatura to waga metra kwadratowego danego materiału. Im mniejsza wartość tym lżejszy, cieńszy materiał. O gramaturze decyduje grubość nitek oraz gęstość ich tkania. Dla przykładu: koszulka o gramaturze 120 g/m2 jest lekka i przewiewna, zaś koszulka o gramaturze 180 g/m2 w porównaniu z poprzednią wydawać się już będzie grubsza i bardziej „mięsista”. Warto pamiętać, że podana waga dotyczy typu materiału, jego specyfikacji, nie zaś pojedynczej sztuki odzieży.

Wybór gramatury tkaniny

Jest kwestią indywidualną, od gęstości i grubości ściegów zależeć będą nie tylko estetyczne walory tkaniny, ale jej przeznaczenie i możliwość znakowania. Poznaj zasady doboru gramatury materiału.

Kilka porad dotyczących gramatury

  • Jakość a gramatura. W branży odzieżowej nie działają proste rachunki, stąd wyższa gramatura materiału nie decyduje o jego najwyższej jakości czy elegancji. Jeżeli zależy Ci na wysokim standardzie produkowanej odzieży, kieruj się rodzajem tkaniny, splotem nici, sposobem barwienia oraz jej wykończeniem. Gramatura to dodatkowy parametr, również estetyczny, ale rozważana w oderwaniu od innych czynników niewiele zagwarantuje.
  • Gramatura a użytkowanie. Im wyższa gramatura, tym materiał bardziej odporny na gniecenie oraz bardziej wytrzymały. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku będzie dobrze się prezentował. Grubsza tkanina może źle się układać, być ciężka i nieprzyjemna w noszeniu. Dlatego gramaturę naprawdę warto dopasować do typu materiału, kroju oraz przeznaczenia odzieży.
  • Gramatura a projekt. Określając przeznaczenie odzieży, dobierz odpowiednią gramaturę dla swoich projektów. Przygotowujesz T-shirty na jednodniowe sportowe wydarzenie w firmie czy zamawiasz odzież dla pracowników, którą będą użytkować każdego dnia? Potrzebujesz eleganckich koszul dla sprzedawców czy odzieży roboczej? A może zakładasz własną markę odzieżową? Zdecyduj się, jak trwałe mają być wyprodukowane ubrania oraz jakie zadania mają spełniać. Jeżeli zależy Ci na wyprodukowaniu bawełnianych koszulek na lato, lekkich i przewiewnych, wybierz gramaturę 130-150 g/m2. Jeżeli chcesz zamówić bawełniane bluzy lub grubsze koszulki, rozważ tekstylia o parametrach 160-220 g/m2. W przypadku zlecenia na pracownicze polary możesz wybierać pomiędzy gramaturą 100 a 300 g/m2 (im wyższa wartość, tym lepsze zdolności izolacyjne). Jeżeli szyjesz odzież letnią, np. sukienki czy koszule, wybieraj lekkie materiały (do 200 g/2), będą miękkie, lepiej ułożą się na sylwetce i poddadzą się drapowaniu. Dla spodni i marynarek sprawdzą się materiały o średniej gramaturze (200-350 g/m2), materiały ciężkie będą zaś idealne w przypadku szycia bluz, kurtek czy płaszczy (od 350g/m2).
  • Gramatura a znakowanie. Wybierając rodzaj tekstyliów, zastanów się, w jaki sposób zamierzasz je oznaczyć. Technika zdobienia powinna iść w parze z typem ubrania. Do znakowania odzieży wybierz materiały o wyższych gramaturach (od 160 g wzwyż). By wykonać zdobienia haftem komputerowym, za pomocą sitodruku, folii Flex, Flock czy też druku DTG zalecamy materiały o grubszych splotach i ściegach. Nadruk można wykonać na wszystkich rodzajach tekstyliów. Najtańszą formą przy niewielkim zamówieniu jest druk cyfrowy DTG. W przypadku większej ilości produktów zalecamy technikę sitodruku.
  • Zapytaj naszych specjalistów. Decydując się na zamówienie, warto skorzystać z porady profesjonalistów. Nasi doświadczeni pracownicy pomogą Ci zdecydować, na którym materiale i o jakiej gramaturze najlepiej sprawdzi się zaplanowany przez Ciebie graficzny projekt. By uniknąć błędów i rozczarowań, zwróć się do naszych specjalistów, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące gramatury i znakowania poszczególnych tekstyliów.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry