Przewodnik po typach materiałów. Z jakiego materiału warto szyć?

Planujesz zamówić koszulki z nadrukiem, wciąż jednak rozważasz, jaki materiał wybrać? Potrzebujesz oznakowanej odzieży dla swojej marki, ale zastanawiasz się, jaki rodzaj tkaniny zastosować do produkcji odzieży firmowej? A może próbujesz wybrać tkaniny, które najlepiej sprawdzą się w najnowszej kolekcji Twojej marki odzieżowej? Poznaj rodzaje włókien i ich właściwości, wybierz te odpowiadające Twoich potrzebom.

Rodzaj tkaniny jest nieodłącznym elementem projektu odzieżowego. Dlatego już na etapie wyboru stylu, fasonu czy techniki znakowania odzieży, należy rozważać typ materiału, z którego wykonane zostaną ubrania. Typ tkaniny odgrywa, oczywiście, wizualną rolę, należy zwrócić uwagę na to, jak się układa, jaką ma fakturę, czy cechuje ją połysk lub matowe wykończenie. Weź również pod uwagę stronę techniczną, czyli właściwości i parametry materiału. Rozważ, czy tkanina przepuszcza powietrze, czy się gniecie, czy nie wymaga specjalnych sposobów czyszczenia. Cechy te zależą od składu danego materiału, od użytych włókien, zastosowanych splotów i obróbki, czyli sposobu wykończenia. To jednak nie wszystko, rozważając określony typ znakowania, zdecyduj również, jaką tkaninę chcesz oznaczyć, np. logiem swojej marki. Zdobienie odzieży nieodłącznie wiąże się bowiem z wybranym przez Ciebie gatunkiem materiału oraz jego gramaturą. Dopasuj technikę nanoszenia oznaczeń do rodzaju swoich tekstyliów. Sprawdź, jaką gramaturę powinny mieć Twoje tekstylia.

Zastanów się, na jakich cechach wybranych materiałów Ci zależy. Naturalne włókna zapewniają duży komfort, są przyjemne w noszeniu oraz nie są szkodliwe dla organizmu.

Bawełna — ze względu na swoje właściwości jest jednym z podstawowych włókien odzieżowych. Dobrze przepuszcza powietrze, nie elektryzuje się, jej miękkie włókna nie podrażniają skóry, mogą ją nosić alergicy (szczególnie jej organiczną odmianę). Jest dość odporna na rozciąganie, brakuje jej za to elastyczności, gniecie się i stosunkowo wolno schnie. Należy jednak podkreślić, że cechuje ją wysoka higroskopijność, tzn. bardzo dobrze pochłania wilgoć, bez wrażenia mokrego materiału. Bawełna może pochłonąć nawet 25% wilgoci, stąd świetnie sprawdza się wtedy, gdy jest gorąco. Zatrzymywanie ciepła przez odzież bawełnianą zależy od grubości materiału. Jest wytrzymała oraz łatwa do utrzymania w czystości — można ją prać nawet w wysokich temperaturach. Poszczególne typy bawełny cechują dodatkowe właściwości.

Bawełna czesana to typ bawełny przeznaczonej specjalnie do znakowania metodą sitodruku lub druku cyfrowego. A to dlatego, że podczas procesu czesania zostały z jej struktury usunięte zbędne włoski i krótkie włókna. Bawełna czesana jest przyjemna w dotyku, miękka oraz zachowuje swoją jakość na długo.

Do szycia koszul i znakowania metodą haftu nadaje się za to świetnie bawełna typu oxford. Jej widoczne włókna to pleciony splot, często wykonywany z nici w dwóch kolorach. Materiał jest wytrzymały i elegancki. Jednocześnie przewiewny i wygodny.

Włókna bawełny merceryzowanej zostały poddane procesowi uszlachetniającemu, tzn. Wystawiono je na działanie stężonej zasady sodowej, dzięki czemu materiał jest bardziej wytrzymały oraz odznacza się dodatkowym połyskiem oraz żywymi kolorami. Bawełna ta nie mechaci się, ale może się elektryzować i być bardziej podatna na rozciąganie.
Bawełniana popelina to tkanina o płóciennym, prostym splocie. Dobrze przepuszcza powietrze, ale łatwo się gnie, dlatego często występuje z dodatkiem elastanu, by zapewnić łatwiejsze użytkowanie wykonanym z niej koszulkom.

Bawełna typu slub jersey to nowoczesna, modna tkanina o nieregularny splocie, często wykorzystywana do szycia bluz, kardiganów oraz tunik, używana również jako podszewka. Świetnie nadaje się do produkcji lekkiej odzieży, ponieważ jest cienka i lekka. Miękka i przyjemna w dotyku. Można ją znakować przy pomocy różnych metod. Często produkowana z domieszką elastanu.

Len

Chłonie wilgoć podobnie do bawełny (również na poziomie 25%). Stwarza doskonały mikroklimat dla skóry. Podczas noszenia daje przyjemne uczucie chłodu. Len jest odporny na rozciąganie i kurczenie, nie elektryzuje się i jest wyjątkowo wytrzymały. Dodatkowo nie uczula i hamuje rozwój bakterii i grzybów (ma właściwości antybakteryjne). Trzeba jednak przyznać, że wyjątkowo się gniecie. Jest jednak miękki w dotyku oraz nie mechaci się. Białą lnianą pościel, obrusy czy serwety można prać w bardzo wysokiej temperaturze, ubrania lepiej zaś jednak tylko w 40˚C.

Wełna

Wolno schnie, może zostać zaatakowana przez mole, łatwo się kurczy i rozciąga. Trzeba ją prać w zimnej wodzie, najlepiej ręcznie. Jest jednak wyjątkowym włóknem, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, a jednocześnie doskonale odprowadza wilgoć (do 35%). Dlatego sprawdza się nie tylko jesienią i zimą, gdy grzeje, nawet jeżeli jest wilgotna, ale również latem podczas upałów, jeżeli ubranie wykonane jest z odpowiednich wełnianych splotów. Zaleta wełny to również brak podatności na zabrudzenia i gniecenie się. Ten wytrzymały, elastyczny materiał pozwala skórze oddychać. Jej właściwości różnią się w zależności, od jakiego zwierzęcia pochodzi okrywa włosowa wykorzystywana do produkcji — od owiec, lam, kóz czy królików. Tak powstaje kaszmir, wełna z merynosów, moher, angora, alpaka czy wełna wielbłądzia. Wełna w większości przypadków zaliczana jest do tkanin typu premium.

Jedwab

Podobnie należy do tkanin luksusowych i podobnie — jak wełnę — trzeba go prać w chłodnej wodzie, najlepiej ręcznie. Jest bardzo delikatny i wrażliwy na tarcie, jednak odporny na rozciąganie. Nie gniecie się łatwo. W zależności od obróbki w dotyku będzie sprawiał bardzo przyjemne, miękkie wrażenie, może też jednak być twardy. Podczas noszenia tworzy na skórze przyjemne uczucie chłodu nawet w gorące dni. Nie chłonie jednak tak dobrze wilgoci, jak choćby włókna wiskozowe. Najczęściej wykorzystywany do produkcji akcesoriów, bluzek, sukienek i bielizny, jednak świetnie się sprawdza jako rodzaj podszewki w odzieży damskiej lub męskiej. To bardzo dobry wybór w przypadku alergików.

Niektóre z materiałów wytwarzanych chemicznie mogą cechować się podobnym komfortem noszenia, jak materiały naturalne. Włókna chemiczne podzielić można na sztuczne i syntetyczne. Te pierwsze powstają z celulozy drzewnej, te drugie z ropy naftowej i jej pochodnych. Sprawdź właściwości poszczególnych włókien sztucznych.

Wiskoza

Czyli włókna celulozowe. Może być matowa lub połyskliwa, jest odporna na ścieranie, nie elektryzuje się, ale mocno się gniecie. We właściwościach przypomina bawełnę, w dotyku sprawia jednak bardzo śliskie, miękkie i chłodne wrażenie, przypomina jedwab. Mogą ją nosić alergicy. Dobrze chłodnie wilgoć i pozwala skórze oddychać. Doskonale nadaje się więc także dla letnich oraz nocnych kolekcji odzieży. Trwałość kolorów materiałów wykonanych z wiskozy jest bardzo wysoka. Cechuje ją jednak podatność na odkształcenia. Najlepiej prać ją w 30˚ lub 40˚C. Sprawdza się świetnie jako podszewka. Można szyć z niej również bieliznę, bluzki i sukienki, jak również odzież sportową.

Modal, cupro, liocel

Włókna nowszej generacji, sztuczne, podobnie jak wiskoza, ale wyższej jakości i bardziej wytrzymałe. Bardzo dobrze chłoną wilgoć — lepiej niż bawełna, bo do 50%. Są higieniczne, wytrzymałe, jednak się elektryzują i gniotą. Na skórze sprawiają wrażanie przyjemnego chłodu.

Przeczytaj, jakie właściwości mają włókna syntetyczne.

Poliester

Materiał ten powstaje z ropy, jest bardzo wytrzymały, odporny na ścieranie i drobnoustroje. Bardzo szybko schnie. Nie kurczy się, jednak mocno się elektryzuje. Można go prać nawet do 60˚C. Zaletą poliestru jest jego sprężystość, odporność na gniecenie, ubrania uszyte z poliestru trzymają swój kształt i fason. Materiał tkany jest z włókien poliestrowych (PET). Bardzo słabo chłonie wilgoć, jest nieprzewiewny. Poliester, jeśli dobrze uszyty (tzw. łezka — materiał z kanalikami odprowadzającymi wilgoć), sprawdza się za to bardzo dobrze w sporcie. Taki typ ubrania nie chłonie potu, jest bardzo lekki i zapewnia komfort cieplny podczas aktywności fizycznej. Poliester też dobrze łączy się z innymi tkaninami. Z poliestru zrobiony jest m.in. taki materiał, jak polar, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz nie pochłania wody. To bardzo dobry materiał techniczny, dobrze sprawdza się w różnych odsłonach odzieży roboczej, a dodatkowo świetnie nadaje się do znakowania za pomocą haftu.

Elastan

To lekkie, syntetyczne włókno, bardzo rozciągliwe. Nie ogranicza ruchów. Cechuje się wysoką sprężystością i jest trwały, odporny na ścieranie i nie elektryzuje się. Wymaga prania w zimnej wodzie. Bardzo dobrze sprawdza się jako domieszka, dzięki niemu tkanina dopasowuje się do sylwetki — w połączeniu z bawełna zapewnia najwyższy komfort noszenia. Dobrze łączy się też z wełną, jedwabiem czy lnem.

Akryl

Miękki i sprężysty. Jego właściwości są podobne do wełny, dlatego bywa traktowany jako jej zamiennik, bardzo szybko się jednak mechaci, elektryzuje się, a przede wszystkim nie chłonie wilgoci i nie przepuszcza powietrza. Nie grzeje również tak dobrze jak wełna. Za to można go prać w pralce i to w wyższych temperaturach. Jest materiałem syntetycznym, nie zaatakują go więc mole. Nie gniecie się i mogą go nosić alergicy.

Poliamid (nylon)

Również się nie gniecie się. Jest bardzo lekki, a jednocześnie wytrzymały, odporny na ścieranie. Nie należy go prać w wysokich temperaturach. Często stosowany jako domieszka. Produkuje się z niego płaszcze, spodnie, koszulki, sukienki, ale najlepiej sprawdza się jednak w odzieży sportowej i skarpetkach lub jako dodatek. Ponieważ nie absorbuje wody nadaje się też dobrze do produkcji kostiumów kąpielowych. Poliamid również szybko schnie, ale łatwo się w nim spocić, gdyż nie jest higroskopijny.

Jeżeli wybierasz materiał, z którego ma być wyprodukowana odzież dla Twoich pracowników, weź pod uwagę zarówno komfort pracy, jaki zapewniają poszczególne tkaniny, jak również kwestie wizerunkowe. Nie wybieraj materiałów, które nie są wytrzymałe, zainwestuj w tekstylia, które będą odporne i zachowają swoją jakość na długo. Pamiętaj o warunkach pracy, dopieraj tkaniny tak, by zapewnić wygodę i bezpieczeństwo swoim pracownikom. Nie oszczędzaj na jakości odzieży, gdyż może to negatywnie odbić się na wizerunku firmy oraz podejściu Twoich podwładnych. Zadbaj o to, by ich ubrania były funkcjonalne, nie krępowały ruchów i by oddychały i były higroskopijne.

Jeśli szukasz profesjonalnej szwalni, specjalistów którzy doradzą Ci, jakie ubrania najlepiej sprawdzą się w Twojej branży, jak dobrać rodzaj materiału, jego gramaturę oraz znakowanie wybrać, skontaktuj się z nami. Zadzwoń lub napisz!

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry