Nadruk czy haft komputerowy – jakie rozwiązanie wybrać?

Zarówno nadruk, jak i haft komputerowy to nowoczesne techniki zdobienia odzieży oraz innych akcesoriów wykonanych z tkanin, np. torebek, czy plecaków. Każda technika ma swoje zalety, jednak różnice pomiędzy nimi są znaczące. Które rozwiązanie będzie lepsze? Jakie wybrać? Spróbujemy wyjaśnić, czym różnią się wymienione metody i jakich korzyści można oczekiwać, wybierając nadruk, a jakich haft komputerowy.

Różnice między haftem komputerowym a nadrukiem

Haft komputerowy to niezmiennie jedna z najpopularniejszych technik zdobienia tkanin. Polega na odwzorowaniu motywu na materiale ściegami hafciarskimi przy pomocy programu komputerowego. To właśnie specjalny program umożliwia nanoszenie np. na ubrania dowolnych motywów i to w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Jakie rodzaje haftu mamy do dyspozycji? Tradycyjny haft, znany chyba wszystkim, to haft płaski – prezentuje się bardzo elegancko. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będzie haft przestrzenny 3D – najlepiej sprawdza się na czapkach i bluzach. Haft pętelkowy chenille daje efekt odwzorowania wypukłego i puszystego, dlatego stosowany jest często na ubraniach dzieci. Co więcej, do wyboru mamy aplikacje hafciarskie oraz naszywki.

Nadruk to także technika zdobienia odzieży. Metoda ta może być jednak zastosowana także w przypadku innych materiałów, np. plastiku, papieru, czy folii. Jednym z rodzajów nadruku jest sitodruk. W sitodruku bezpośrednim farba przeciskana jest przez matryce i dociskana za pomocą rakli. Tak powstaje bezpośrednie odwzorowanie na materiale. Z kolei w sitodruku termotransferowym wzory nanoszone są w odbiciu lustrzanym na papier transferowy, a następnie wprasowywane na materiał za pomocą prasy termicznej. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest druk cyfrowy DTG. Nadruk nanosi się bezpośrednio na odzież, a technika gwarantuje najintensywniejsze nasycenie kolorów oraz najwyższą rozdzielczość (sprawdza się w przypadku nadrukowywaniu zdjęć).

Plusy haftu komputerowego

Jakie są zalet tej właśnie techniki? Haft komputerowy:

 • pozwala odwzorować dowolny motyw,
 • występuje w kilku wariantach, co pozwala precyzyjnie dobrać zdobienie do indywidualnych preferencji, czy charakteru zdobionego elementu garderoby,
 • prezentuje się efektownie i elegancko, to znakomita propozycja, jeśli zależy nam na podkreśleniu prestiżu lub dodaniu ekskluzywności zdobionemu elementowi (np. w przypadku produktów biznesowych klasy premium),
 • jest trwały, odporny na ścieranie, pranie oraz przebarwienia,
 • pozwala na personalizacje odzieży, a nawet stworzenie autorskiej kolekcji ubrań, ręczników itp.

Plusy nadruku

Sitodruk bezpośredni, sitodruk termotransferowy oraz druk cyfrowy to techniki pozwalające uzyskać nadruk trwały i odporny na działanie promieniowania UV (nie blaknie) oraz wilgoci (nie spierze się). Dzięki swej wytrzymałości tego typu nadruki sprawdzają się doskonale zarówno na ubraniach codziennych, jak i odzieży sportowej i turystycznej oraz wszelkich akcesoriach w tej kategorii. Dodatkowo:

 • sitodruk termotransferowy pozwala uzyskać nadruki z efektownie gładką, lekko połyskującą powierzchnią,
 • wiele rodzajów farb sitodrukowych dostarcza wielu możliwości w zakresie realizacji nadruku,
 • nadruki wyróżnia intensywność kolorów i pełnia kontrastów,
 • nadruk cyfrowy pozwala perfekcyjnie odwzorowywać zdjęcia,
 • wymienione techniki są łatwo dostępne i szybkie w realizacji,
 • nadruk jest opłacalny zarówno w przypadku pojedynczej koszulki, jak i całej kolekcji odzieży,
 • druk sprawdzi się także na innych materiałach, nie tylko tkaninach.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry