Folia Flex i Flock — poznaj różnice i zastosowanie

Chcesz nanieść na swoje tekstylia przykuwające uwagę napisy lub numery? Szukasz trwałej metody znakowania? Odpornej na pranie, charakteryzującej się wysokim kryciem? Wybierz folię Flex lub Flock. Oznacz swoją odzież grafiką wykonywaną za pomocą plotera tnącego oraz prasy termicznej.

Zalety. Zamówienie możesz złożyć już od 1 sztuki! Folią Flex i Flock możesz wykonać znakowanie nawet przy niewielkim nakładzie. Wszystko dlatego, że metody te nie wymagają przygotowania matryc do druku, co znacząco obniża koszty zamówienia. Na wycenę zlecenia wpływa więc jedynie wielkość nadruku oraz jego nakład.

Dodatkowo zlecenia wykonywane metodą transferu Flex lub Flock są realizowane bardzo szybko. Grafiki wycina się z folii przy pomocy plotera lub lasera według projektu przygotowanego w krzywych. Nadruk wgrzewany jest następnie w materiał w wysokiej temperaturze prasy termicznej. Charakteryzuje się trwałością, nie blaknie podczas prania, nie spiera się i nie pęka. Folia w pełni pokrywa tkaninę i jest nieprzezroczysta, można nią pokryć dowolny obszar ubrania (duże pole zadruku), zaś miejsce jej nałożenia ograniczają właściwie wyłącznie szwy. W kolorystyce folii można naprawdę przebierać.

Zastosowanie. Folie Flex i Flock są bardzo uniwersalne. Mogą zostać zastosowane na tkaninach naturalnych i syntetycznych, m.in. na bawełnianych i poliestrowych, ale sprawdzają się również na odzieży z domieszkami (np. wiskozy lub akrylu). Istnieją również specjalne odmiany folii Flock, które mogą być wgrzewane w odzież nylonową. Folię Flex i Flock można aplikować na koszulki, bluzy, dresy, odzież sportową czy ubrania robocze, jak również na akcesoria (np. torby lub parasole).

Folia Flex specyfikacja

Wykonywana z polieturanu lub PCV, pokryta klejem. Powierzchnia folii jest płaska i elastyczna. Sprawdza się świetnie, jeżeli zależy Ci na znakowaniu przy użyciu gładkiej i przyjemniej w dotyku folii. Nadruk jest cienki (50 do 170 mikronów) i pracuje razem z tkaniną. Rodzaj folii zależy od tekstyliów, na które ma zostać naniesiony wzór oraz od efektu, jaki chcesz uzyskać. Dysponujemy foliami o unikatowych wzorach i strukturach: możesz zdecydować się na klasyczną, standardową kolorystykę lub wybrać folie jeszcze bardziej absorbujące uwagę: metalizujące, fluorescencyjne, brokatowe czy odblaskowe.

Folia Flock parametry

Ten termotransferowy materiał wykonuje się z wiskozy. Gęstość celulozowych włókien zapewnia dużą głębią kolorów oraz decyduje o charakterystycznej włochatej, meszkowatej strukturze folii, która w dotyku przypomina fakturę zamszu. Aksamitny efekt to oryginalny element najbardziej odróżniający folię Flock od gładkiej i śliskiej Flex. Ponadto Flock jest nieco grubsza od Flex oraz wypukła (do ok. 420 mikronów). Folia Flock można zamówić również w mniej standardowych odsłonach, których zastosowanie wywołuje niepowtarzalny estetyczny efekt: to m.in. folia puchnąca pod wpływem temperatury oraz folia opalizująca.

Zawsze Flex i Flock? Termotransfer wymienionych folii wydaje się uniwersalną metodą znakowania, jednak w określonych przypadkach warto zdecydować się na inne sposoby. Rozważ inne techniki transferu, gdy zależy Ci m.in. na odwzorowaniu detali mniejszych niż 2-3 mm. Tak drobne elementy nie mogą zostać po prostu precyzyjnie wycięte przez ploter lub laser tnący folię.

Metody Flex i Flock nie nadają się również do odwzorowywania wielokolorowych zdjeć lub grafik, a to dlatego, że przy pomocy folii nie jest możliwe oddanie przejść tonalnych. Szczegółowe odwzorowanie oraz cieniowanie barw musi więc zostać wykonane przy zastosowaniu innych metod znakowania.

Kalkulując koszt, warto też pamiętać, że jednorazowo na materiał nanieść można tylko jeden kolor; dodawanie kolejnych polega na ponownym naprasowaniu folii, co generuje dodatkowe koszta. Warto jednak wziąć pod uwagę, że projekty łączące zastosowanie folii Flex i Flock odznaczają się dużą oryginalnością.

Składając duże zamówienie, rozważ również inne metody znakowania, które przy dużym nakładzie mogą okazać się dużo bardziej opłacalne finansowo. Produkcja przy pomocy folii jest bowiem opłacalna tylko przy niskich nakładach.

Zastanawiając się nad wyborem Flex lub Flock, pamiętaj o zasadach użytkowania tekstyliów nimi pokrytych — folie można prać w wyższych temperaturach i wirować, jednak prasować należy jedynie na lewej stronie lub przez ściereczkę ochronną. Żelazkiem nie wolno bezpośrednio operować na folii.

Czy to aby bezpieczne?

Jeżeli zastanawiasz się, czy tekstylia znakowane foliami, będą bezpieczne w użytkowaniu lub czy folia Flex wykonana z polieturanu lub PCV noszona na ciele jest dla niego obojętna — porzuć swoje obawy. Dobrej jakości folie posiadają certyfikat bezpieczeństwa, co gwarantuje, że nie zawierają one szkodliwych środków i pod wpływem noszenia lub prania nie uwalniają negatywnych substancji. W foliach oznaczonych certyfikatem, stężenie barwników alergizujących, metali ciężkich czy pestycydów nie przekracza norm, które mogłyby zagrażać zdrowiu użytkownika. Dlatego certyfikowane folie mogą być transferowane nawet na ubranka dziecięce.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry