Co to jest haft komputerowy? Jak powstaje?

Zastanawiasz się, jak wykonać haft komputerowy? Jaki przebieg ma cały proces i na czym dokładnie polega? W tym artykule znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje. Wyjaśniamy, czym jest haft komputerowy i jak go wykonać.

Technologia haftu komputerowego – co musisz wiedzieć?

Haft komputerowy to jedna z najpopularniejszych technik zdobienia tkanin. Sam haft, a dokładnie tradycyjny haft ręczny, znany jest już od starożytności. W 1828 roku został zmechanizowany – wtedy pojawiły się pierwsze maszyny hafciarskie. Dzisiaj w realizacji eleganckich, efektownych, ekskluzywnych wręcz zdobień na tkaninach pomagają komputery.

Haft komputerowy to metoda zapewniająca trwały, odporny na pranie (nawet w wysokich temperaturach), blaknięcie, czy uszkodzenia mechaniczne efekt w formie doskonałego odwzorowania naniesionego na wybrany materiał. Istotne jest jednak to, że tkanina nie może być zbyt cienka (gramatura powinna wynosić powyżej 190 g).

Jak zrobić haft komputerowy? Tutaj potrzebne będą nici (jest ich całkiem sporo do wyboru, w tym ognioodporne, czy metalizujące, które gwarantują wyjątkowo dekoracyjny efekt), maszyna hafciarska oraz komputer, który nią steruje. Praca maszyny jest bardzo szybka i pozwala na haftowanie kilkoma kolorami nici jednocześnie. Z kolei komputer wraz z zaawansowanym programem hafciarskim pozwala na stworzenie projektu znakowania, a następnie, dzięki kompatybilności z maszyną hafciarską, na jego wykonanie.

Jak wygląda proces haftowania?

Pierwszy etap procesu haftowania to przygotowanie projektu lub pliku (zamiana pliku przesłanego przez klienta na plik wektorowy). Graficy zajmujący się tworzeniem projektów hafciarskich tworzą projekt od podstaw lub odpowiednio dostosowują materiały przesłane przez klienta na potrzeby stworzenia projektu znakowania. Wektorowanie ma tutaj kluczowe znaczenie, bo pozwala z ogromną precyzją odwzorować motywy oraz dostosować je do sterowanej komputerowo maszyny hafciarskiej. Wszystkie te działania sprowadzają się do tego, że hafciarka „wie” co ma haftować i przy zastosowaniu, jakich nici wykonać ma haft.

Kolejny etap to już haftowanie. Maszyna może rozpocząć pracę. Nici w różnych kolorach połączone są z igłami maszyny – kolorystyka odwzorowania będzie więc dokładnie taka, jak w projekcie. Co więcej, szeroka gama kolorystyczna wykorzystywanych nici to gwarancja, że każdy detal znakowania zostanie wykonany we właściwym odcieniu.

Dlaczego haft komputerowy zdobył popularność?

Wiesz już zatem, jak się robi haft komputerowy. A dlaczego ta metoda zdobienia materiałów jest tak chętnie wybierana zarówno przez osoby indywidualne, jak i firmy?

  • Haft komputerowy pozwala odwzorować na materiale dowolny, nawet skomplikowany motyw, w szerokim wachlarzu kolorystycznym. Może to być Twój autorski projekt, logo firmy, nazwa hotelu, czy inicjały – możliwości są niemal nieograniczone.
  • Haft sprawdzi się bluzach, czapkach, spodniach, torebkach, czy plecakach – to także metoda powszechnie stosowana do zdobienia ręczników, czy szlafroków (haft jest odporny na pranie w wysokich temperaturach), dzięki swej trwałości haft może być stosowany nawet na odzieży roboczej.
  • Haft komputerowy występuje w kilku wariantach (m.in. tradycyjnym – płaskim, przestrzennym 3D, oraz pętelkowym chenille), dzięki czemu łatwo dobrać idealne rozwiązanie zarówno do indywidualnych preferencji, jak i rodzaju zdobionego elementu (ubrania, czapki, torby, ręczniki).
  • Zdobienie haftem komputerowym jest wybierane najczęściej przez osoby, które chcą spersonalizować własne ubrania, czy dodatki (a nawet stworzyć autorską kolekcję odzieży) oraz przez firmy, którym zależy na znakowaniu gadżetów reklamowych i produktów biznesowych klasy premium (haft może prezentować się bardzo efektownie i elegancko, przez co produkty zyskują ekskluzywny charakter).

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry