Projekt nadruku lub haftu — krok po kroku

Zdecydowałeś się na współpracę z HFT71? Cieszysz się, że Twoje projekty odzieżowe lub hafciarskie niedługo ujrzą światło dzienne, ale zastanawiasz się, w jaki sposób przekazać nam swoją koncepcję? Nie wiesz, w jakiej formie udostępnić nam pomysł na zdobienia produktów odzieżowych?

Sprawdź, jakich danych będziemy potrzebować by wykonać Twój nadruk lub haft. Istotne będą parametry techniczne oraz jakość wysyłanych grafik. By przystąpić do realizacji Twojego zamówienia potrzebny będzie plik źródłowy. W zależności od wybranej techniki znakowania przygotuj grafikę wektorową lub rastrową.

Grafika wektorowa.

Grafika wektorowa potrzebna jest do przygotowania nadruków wykonywanych m.in. w technice: tampodruku, sitodruku, haftu komputerowego, sublimacji, produkcji metek żakardowych, drukowanych, sublimacyjnych i flexowych.

Jeżeli materiał graficzny udostępnisz nam w wersji wektorowej (obiektowej, w tzw. krzywych), obraz ten będzie można powiększać i pomniejszać jednocześnie nie zniekształcając go, ale zachowując jego jakość i czytelność. Dzięki możliwości skalowania, dostosujemy rozmiar Twojej grafiki do wymagań wybranych tekstyliów przy uwzględnieniu parametrów techniczne maszyn działających w naszej szwalni. Pracujesz nad obrazem zawierającym napisy wykonane z gotowych czcionek? Pamiętaj, by je również zakrzywić tzn. przestawić w postaci wektorowej. Jeżeli eksportujesz swój projekt do formatu PDF, postaraj się o możliwie najniższy poziom kompresji obrazu.

Popularne formaty zapisu plików wektorowych to: format uniwersalny PDF lub EPS, SVG, a także CDR (Corel Draw), AI (Adobe Illustrator).

Grafika rastrowa.

Co jeżeli nie dysponujesz wersją wektorową swojego projektu? Możesz dostarczyć nam czarno-białą bitmapę lub wielobarwną piksmapę (tzw. grafiki rastrowe, czyli odwzorowanie obrazu złożonego z pikseli). To rodzaj grafik, z których z pewnością korzystasz na co dzień, z pewnością bowiem użytkujesz obrazy zapisane m.in. w popularnym formacie JPG lub PNG. Pamiętaj, że grafiki, które mają zostać wykorzystane podczas projektowania nadruku muszą mieć odpowiednią jakość. Minimalna rozdzielczość materiałów, które nam prześlesz wynosi:

  • dla haftu: 150 DPI,
  • w przypadku nadruku 300 DPI.

Popularne formaty zapisu grafik rastrowych to: JPG, PNG, TIFF, GIF, BMP.

Uwaga! Niestety, nie każdy nadruk może zostać wykonany z grafiki rastrowej. Technika ta znajduje bezpośrednie zastosowanie m.in. w druku cyfrowym DTG i sublimacji.

Wektoryzacja. Jeżeli do realizacji Twojego zamówienia potrzebna jest grafika wektorowa, Ty zaś takiej nie posiadasz i dysponujesz wyłącznie bitmapą, nasz zespół weźmie sprawy w swoje ręce. Wystarczy, że wyślesz nam w postaci grafiki rastrowej obraz, który chcesz nadrukować lub wyhaftować a nasi projektanci przekształcą go w projekt przygotowany w krzywych. Taka konwersja polega na zamianie siatki pikseli na obraz wektorowy opisany na zasadzie brył geometrycznych. Nie jest to operacja w pełni automatyczna. Zawsze wymaga dodatkowej pracy grafika, ponieważ programy wektoryzujące często mają problem ze znalezieniem krawędzi w rysunku. Potrzebna jest również dodatkowa praca nad kontrastami i nasyceniem barw nowo powstałego pliku. Dużo prostszym zabiegiem jest działanie przeciwne (tzn. rasteryzacja), tzn. przypadek potrzebujesz bitmapy, a posiadasz grafikę wektorową.

Jeżeli potrzebujesz zmienić format swojej grafiki, opracowanie pliku zostanie wycenione i dołączone do rozliczenia Twojego zamówienia.

Nadruk czcionki.

Jeżeli mamy wykonać jedynie napis z gotowej czcionki, prosimy o załączenie takiej ze strony https://www.dafont.com/

CMYK czy Pantone?

Kiedy decydujesz się dobrać kolorystykę do swojego nadruku lub haftu, pamiętaj że dostępna gama kolorów zależna jest od wybranej przez Ciebie techniki znakowania. Jeżeli drukujesz cyfrowo (DTG), w technice tampodruku, sublimacji lub chcesz wyprodukować metki żakardowe, drukowane, sublimacyjne, flexowe kolory opracuj w skali CMYK — czyli według składowej czterech farb drukarskich (Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Kolory przygotuj według wzornika Pantone Solid Coated — według systemu kolorów odpowiadających tym, które rozpoznajemy gołym okiem — jeżeli wybrałeś metodę sitodruku, folii Flex lub Flock, albo jeżeli interesuje Cię haft komputerowy. W ostatnim przypadku możesz też dobrać kolory posługując się naszym wzornikiem nici.

Wizualizacja.

Po sprawdzeniu poprawności pliku graficznego, który nam nadesłałeś, przystępujemy do procesu wizualizacji. Ta część procesu leży po naszej stronie. Dostosujemy Twój projekt graficzny do parametrów wybranych przez Ciebie tekstyliów oraz do określonej techniki nadruku lub haftu.

Niezależnie od tego, czy chciałbyś zamówić koszulki z nadrukiem lub czy rozważasz wyprodukowanie oznakowanej odzieży dla swojej marki albo wykonanie haftu na tekstyliach dla swojego brandu, zwróć się do naszych grafików. Jeżeli szukasz profesjonalistów, którzy pomogą Ci przygotować projekt oraz zatroszczą się o proces produkcji nadruków lub haftów, dobrze trafiłeś. Napisz do nas lub zadzwoń, przedstaw nam swoją wizję i złóż zamówienie.

Sprawdź też koniecznie jak prać ubrania z nadrukiem oraz jak dbać o ubrania z haftem.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry