Czapka z daszkiem – jak o nią dbać, przechowywać i czyścić?

Stylowa czapka z daszkiem jest takim elementem garderoby, który pozwala wyróżnić się w tłumie. Czapka idealnie pasuje do swobodnych, streetwearowych stylizacji. Ponadto latem chroni oczy i głowę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Sezon na daszki zaczyna się już wiosną. Podpowiadamy, jak dbać o ulubioną czapkę, by jak najdłużej zachowała pierwotny kształt oraz kolor.

Przechowywanie odzieży

Nieprawidłowe przechowywanie może spowodować deformację czapki z daszkiem. Nie należy wkładać jej do zbyt wąskiej szuflady czy szafki. Ważne, by czapka wisiała swobodnie i nie była narażona na przygniecenie cięższymi ubraniami. Na rynku dostępne są praktyczne organizery na czapki. Zakup takiego gadżetu sprawdzi się, zwłaszcza gdy ma się więcej niż jedną sztukę takiego nakrycia głowy. Produktem o podobnym przeznaczeniu jest stojak na pojedynczą czapkę, inspirowany klasycznym stojakiem na kapelusze. Pozwala on zachować owal czapki, a nawet ją wysuszyć.

Aby bezpiecznie przechować odzież w okresie zimowym, warto pamiętać o tym, że w ciasnej szafie czapka jest narażona na zniekształcenie. Najlepiej skorzystać z obszernego pudełka, a przed schowaniem wypełnić czapkę w taki sposób, by zachowała swój kształt. Można także nabyć specjalnie wyprofilowany pokrowiec.

Pielęgnacja odzieży – czyszczenie i pranie czapki

Zwykle czapka z daszkiem zawiera metkę z informacją o zasadach jej prania lub czyszczenia. Większość producentów zaleca pranie ręczne. Pranie w pralce mogłoby bezpowrotnie zmienić kształt czapki, albo uszkodzić daszek. Równie szkodliwe jest suszenie w suszarce bębnowej. Pod wpływem wysokiej temperatury, materiał może się nieestetycznie pomarszczyć. Trzeba więc – na każdym etapie czyszczenia – postępować bardzo ostrożnie.

Bezpieczne czyszczenie ręczne wierzchu czapki najlepiej wykonać za pomocą wilgotnej gąbeczki z dodatkiem płynu do prania odzieży sportowej. Delikatnymi ruchami oczyszczamy czapkę z zabrudzeń. Zbyt mocne pocieranie może spowodować zmechacenie tkaniny. Ważne, by nie przemoczyć nadmiernie daszku. Jeżeli jest usztywniany tekturą, pod wpływem wilgoci może się zniszczyć. Wielokolorowe czapki czyści się w taki sposób, by nie doszło do szpecących odbarwień – każdy kolor osobno.


Sprawdź szczegóły naszej oferty!

Czapki na zamówienie


Wnętrze czapki jest narażone na plamy z potu. Można je wyczyścić, używając delikatnej szczoteczki. Szoruje się tylko wewnętrzną opaskę, mającą bezpośredni kontakt z głową.

W przypadku silnych zabrudzeń wymagających użycia wybielacza, należy najpierw przetestować detergent. Jeżeli nie odbarwia materiału, będzie dla czapki bezpieczny. W razie konieczności namaczania, unika się zanurzania daszku.

Pranie w pralce jest ostatecznością. Najodpowiedniejszy będzie program do prania ręcznego, ale w razie jego braku można ustawić pralkę na niską temperaturę i wolne obroty. Zamiast proszku do prania lepiej użyć delikatnego płynu. Niektóre proszki zawierają wybielacze, które pozostawiają wyraźne smugi lub zacieki. Ciemna czapka z daszkiem wygląda wtedy nieestetycznie.

Jak odświeżyć czapkę przed sezonem?

Świeżo wypraną czapkę należy wysuszyć np. na kulce z ręcznika lub innym okrągłym kształcie. Nie wystawiamy jej na słońce, ani nie wieszamy. Aby utrwalić kształt i usztywnić czapkę można wykorzystać mieszankę wody i skrobi w proporcji 3 łyżki skrobi na litr wody. Jeżeli czapka z daszkiem jest czysta, a „naprawy” wymaga jedynie jej kształt, można spryskać ją wodą i wysuszyć. Innym skutecznym sposobem na przywrócenie kształtu jest zastosowanie gorącej pary.

Czapka z daszkiem to część garderoby wymagająca odpowiedniego traktowania. Kluczowa dla utrzymania jej w dobrej kondycji jest właściwa pielęgnacja i przechowywanie odzieży.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry