Jaki jest najlepszy materiał do haftu?

Niejednokrotnie, oglądając film lub serial, mogliście zauważyć starszą panią, bądź po prostu któregoś z domowników, siedzących w fotelu i wyszywających coś na kolanach. To nie tylko kinowa fikcja – haft, prócz profesjonalnego wzornictwa na odzieży, może także służyć jako hobby, pomagające przyjemnie oraz pożytecznie spędzić czas w domu.
Rozpoczęcie przygody z haftem wiąże się jednak z nabyciem niezbędnej wiedzy – na przykład odnośnie materiałów. Bez dobrze dobranych nici do haftu, a także materiału, na którym będziemy wyszywać, nawet największe chęci spełzną na niczym. Warto sprawdzić, jakie materiały do haftu będą nam potrzebne, zanim zaczniemy przenosić naszą wizję na tkaninę.

Nici do haftu – czego użyć, by stworzyć arcydzieło?

Bez nici nie ma haftu. Na samym początku musimy zdecydować się, który rodzaj nici do haftowania wybierzemy. W przypadku haftu ręcznego, w grę wchodzą dwa rodzaje nici: mulina oraz kordonek. Mulinę dostaniemy w luźno zwiniętych motkach, w długości do 8 metrów. Jej istotną zaletą jest możliwość rozdzielania nici na pojedyncze, dzięki czemu możemy haftować precyzyjniej, cieńszą nitką. Mulina świetnie się sprawdza jako nici do haftowania z uwagi na mnogość dostępnych kolorów – prócz podstawowych, istnieją także kolory metalizowane, świecące w ciemności, kilkukolorowe oraz satynowe. Materiały, z jakich tworzone są muliny, to bawełna, len lub poliester.
Drugim wyborem jest kordonek, który jest polecany jako nici do haftu np. napisów. Jest mniej uniwersalny niż mulina, gdyż nić w nim jest skręcona – nie ma możliwości podziału go na węższe nici. W związku z tym, pozostaje haftowanie nicią o jednej grubości. Kolory? Standardowe, takie jak przy mulinie, a także cieniowane oraz metalizowane.
Profesjonalny haft odbywa się jednak inaczej – z pomocą hafciarki komputerowej, pozwalającej na precyzyjne i szybkie haftowanie wybranych wzorów na tkaninach. Do tych urządzeń stosuje się także inne nici do haftu. Na rynku nici do hafciarek są dostępne poliestrowe, wiskozowe, akrylowe, bawełniane, metalizowane, a także matowe. Najpopularniejszymi są te poliestrowe oraz wiskozowe.
Zdecydowany prym wiodą nici do haftu wykonane z poliestru – trudniej je zerwać, mają niższą cenę oraz są odporne na chlor. Z drugiej strony, nici z wiskozy są bardziej miękkie, a sam haft jest bardziej płaski. Również tkanina układa się odrobinę lepiej niż w przypadku poliestru.

Podkład do wyszywania – jaki materiał wybrać?

Najważniejsze jednak, na jakim materiale będziemy chcieli stworzyć nasze haftowane dzieło. Czy to będzie sztywna tkanina, jak kanwa w różnych odmianach, czy też bardziej miękki podkład do wyszywania, który będzie wymagał większych umiejętności, musimy dobrać materiał do swoich potrzeb.
Jeśli chcemy poćwiczyć metodę krzyżykową, najlepszy możliwy podkład do wyszywania to aida. Jest to tkanina z regularnym splotem i gęstością oczek, dzięki czemu łatwo można tworzyć krzyżyki podczas haftowania. Są także uniwersalne w kwestii koloru – do wyboru mamy pełną paletę kolorystyczną.
Kanwa do wyszywania jest doskonałą tkaniną dla początkujących. Cechuje się sztywnością i kilkoma rodzajami, które pomagają stawiać pierwsze kroki w wyszywaniu. Wyróżniamy między innymi kanwę wypruwalną oraz rozpuszczalną, które są doskonałym wspomagaczem do haftów na ubraniach. Do małych ozdób świetnie sprawdzi się plastikowa kanwa.
Również popularną tkaniną do wyszywania jest płótno. Z reguły jest stworzone z lnu, bawełny lub mieszanki tych tkanin z domieszką syntetyków. Wzory do wyszywania na płótnie doskonale pasują do wielu metod – krzyżykowej, haftu płaskiego czy bulinowego. Tkanina ma równy splot i nie ma wyraźnych krzyżyków, tak jak np. aida.
Bardzo popularną tkaniną do haftu jest także dżins, co możemy zaobserwować nawet na ulicach – liczba osób w kurtkach lub spodniach jeansowych z różnego rodzaju haftami jest ogromna. Jest tkaniną bawełnianą o splocie skośnym. Spotyka się także hafty na tiulu czy jedwabiu – bardzo delikatnych tkaninach.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry