Odzież na zimę. Na co zwracać uwagę, aby zapewnić sobie komfort termiczny?

Niestety polskie zimy nie rozpieszczają. Chłód, wiatr i mróz wymagają noszenia starannie dobranych rzeczy, które gwarantują poczucie ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Obecnie na rynku odzieżowym nie brakuje ubrań przeznaczonych na zimne miesiące. Jednak nie każdy materiał sprawdzi się równie dobrze. Wobec tego, jakie tkaniny spiszą się najlepiej w okresie zimowym? Podpowiadamy!

Dlaczego ubrania na zimę ze sztucznych tkanin to zły pomysł?

Ciuchy na zimę powinny zapewniać pełen komfort użytkowania. Muszą być przyjazne dla skóry i nie szkodzić! To cechy wyróżniające przede wszystkim materiały z naturalnym składem. W przypadku sztucznych włókien nie należy na to liczyć. Zwłaszcza wszechobecny akryl to bardzo zły wybór. Powstają z niego swetry, żakiety, płaszcze, a także skarpety, czapki i szaliki! Jednak nie chroni on dostatecznie przed zimnem. Bardzo słabo grzeje i niemal nie przepuszcza powietrza. Co więcej, praktycznie w ogóle nie odprowadza potu, co okazuje się bardzo niehigieniczne. Na dodatek akryl szybko przemaka.

Na uwagę nie zasługuje także poliester. On również „nie oddycha”, dlatego noszenie go bywa bardzo nieprzyjemne. Ponadto jest szorstki i czasami nawet po wielu praniach nieładnie pachnie. Zarówno akryl, jak i poliester szybko tracą walory estetyczne i ulegają zniszczeniu. Mimo niskiej ceny nie opłaca się inwestować w wykonane z nich ubrania na zimę. Sprawy mają się zupełnie inaczej w przypadku choćby bawełny czy wełny. To naturalne materiały, którym zima jest niestraszna. Nie podrażniają skóry, wyróżnia je przewiewność oraz długo zachowują piękny wygląd. Nosząc je, można liczyć na komfort cieplny, nawet przy niskich temperaturach. Przyjrzyjmy się zatem materiałom, które opłaca się wybrać na zimę.

Idealny materiał na ubrania zimowe – wełna

Wełnę uznaje się za opcję typu premium. To przyjazny dla skóry, bardzo ciepły materiał, który przyjemnie grzeje. Wśród jego zalet wymienia się wysoką wytrzymałość, odporność na zabrudzenia i gniecenie. Przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa w nienaruszonym stanie długie lata. Z wełny powstają swetry o rozmaitym splocie oraz płaszcze, w których zniesiemy największe mrozy, a także przeróżne akcesoria czy skarpety.

Wełnę uwielbiamy za właściwości higroskopijne. Doskonale pochłania wilgoć, dlatego zapewnia szczególną higienę użytkowania. Nawet, gdy panuje spora wilgotność powietrza, nie grozi jej przemoknięcie. Ogromną popularnością cieszą się wszelkie akcesoria wełniane, takie jak czapki, szaliki czy rękawiczki. Wełna powstaje z okrywy włosowej różnych zwierząt – owiec, kóz, lam, a nawet królików. W zależności od pochodzenia ma różne właściwości. Bardzo dobre cechy użytkowe mają także mieszanki różnych włókien wełnianych. Wybierając je, można liczyć na lepszy komfort cieplny, a także wygodne, bardzo przyjemne użytkowanie.

Wełna kaszmirowa

Kaszmir to odmiana wełny powstająca z pokrywy kozy kaszmirskiej. To materiał zachwycająco miękki i delikatny w dotyku. Nie podrażnia skóry! Charakteryzuje się szczególną lekkością. Nawet cienka kaszmirowa odzież zapewnia ciepło i to podczas dużych mrozów. Właściwości termoizolacyjne kaszmiru trudno przecenić. Co ważne, kaszmir nie gryzie! Sweter z tego materiału nadaje się do noszenia na gołą skórę.

Wełna merino

Wełna z merynosa powstaje z okrywy owiec rasy Merino, które żyją w Alpach w Nowej Zelandii. Panują tam trudne warunki atmosferyczne, dlatego też zwierzęta wykształciły szczególny rodzaj futra. To przekłada się na wyjątkowość wełny z niego wytwarzanej. Zachwyca puszystością, delikatną strukturą i oczywiście komfortem użytkowania. Z wełny merino powstają ubrania na zimę oraz bardzo ceniona bielizna, także termoaktywna. To materiał chętnie wykorzystywany przez osoby uprawiające trekking.

Wełna z alpaki

Z kolei alergicy zimą powinni sięgać po wełnę z alpaki o właściwościach hipoalergicznych. Jej włókna nie uczulają! Wszystko dlatego, że w ich składzie nie pojawia się lanolina, która bywa dla wielu osób drażniąca. Wełna z alpaki bardzo dobrze chroni przed zimnem! Co więcej, nie podrażnia i może być bardzo cienka. Jej ogromna zaleta to właściwości bakteriostatyczne, zwane również samoczyszczącymi. Oznacza to, że na włóknach wełny nie namnażają się bakterie, ani nie rozwijają się nieprzyjemne zapachy. Chętnie wykorzystuje się ją do produkcji ubranek i akcesoriów dla dzieci.

Angora

Właściwości antyalergiczne ma również wełna z angory. Jednak cechuje ją znacznie większa miękkość niż wariant z alpaki. Angora ma dość wysoką cenę, lecz z pewnością warto mieć choć jeden zimowy sweter z tego gatunku wełny. Bardzo przyjemnie otula on ciało i gwarantuje ciepło nawet w mroźne dni.


Sprawdź naszą ofertę!

Zdobienie odzieży


Znany od wieków materiał – bawełna

Bawełna to kolejny dobrze znany materiał na ubrania zimowe. Świetnie przepuszcza powietrze i nie elektryzuje się przy ubiorze warstwowym. Nawet przy większej grubości nie podrażnia skóry, dlatego chętnie wybierają ją alergicy. Chociaż zimą raczej nie zaleca się noszenia cienkich podkoszulków bawełnianych, to już grube, mięsiste sploty jak najbardziej wchodzą w grę. Taki splot bawełniany chroni przed wyziębieniem. W przypadku bawełny najlepiej sprawdzają się raczej luźne kroje odzieży, które nie uwierają podczas noszenia ani nie obciskają skóry zbyt mocno. I chociaż zdecydowanie odradzamy sztuczne włókna, w przypadku bawełny ich niewielki dodatek może okazać się dobrym wyborem. Dzięki temu bawełna staje się wygodniejsza w użytkowaniu i np. bardzo elastyczna. Trzeba jednak pamiętać, aby sztuczne włókna stanowiły naprawdę niewielki dodatek.

Ciuchy na zimę z lnu? Tak!

Chociaż len kojarzy się głównie z ubraniami na lato, za sprawą swoich znakomitych właściwości termoizolacyjnych bez zarzutu wypada też w zimowym wydaniu. Wszystko dzięki temu, że znakomicie przepuszcza powietrze i dobrze przewodzi ciepło. W lnianych ubraniach nie trzeba obawiać się przemarznięcia. Oczywiście nie zastąpią one kurtki czy innego wierzchniego okrycia. Jednak można mieć pewność, że np. lniana koszula nie będzie nieprzyjemnie ziębić skóry, jak model wykonany z poliestru. Na lnianą bluzkę warto narzucić sweter, dla uzyskania optymalnych warunków cieplnych. To lekka tkanina, która nie ogranicza ruchów.

Jedwab, czyli materiał premium również na zimę

Choć ciuchy na zimę przywodzą na myśl głównie grube, ciężkie sploty, wcale nie muszą takie być. Jedwab to najlepszy dowód na to, że również lekkie włókna mają zadowalające właściwości termoizolacyjne. To ekskluzywna tkanina, która latem chłodzi skórę, a zimą grzeje. Zatrzymuje temperaturę równie dobrze jak wełna. Wchłania wilgoć oraz sprzyja utrzymaniu higieny. Zachęcamy, aby wykorzystać jedwab w stylizacjach warstwowych. Cienka jedwabna koszulka pod swetrem z dowolnej wełny czy nawet pod bawełnianą bluzką to strzał w dziesiątkę. Zresztą w ogóle ubieranie się na cebulkę zimą to najlepsza opcja w zimne dni. W razie potrzeby wystarczy zdjąć jedną z warstw lub przeciwnie, założyć dodatkową rzecz. W przypadku naturalnych tkanin ryzyko przegrzania się czy nieprzyjemnego spocenia nie wchodzi w grę.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry