Rodzaje i techniki haftu

Którą technikę haftowania najlepiej wybrać? Spojrzenie praktyczne

Zastanawiasz się nad zamówieniem haftowanych tekstyliów? Nie wiesz jednak, na którą technikę się zdecydować? Przygotowaliśmy zestawienie metod, które rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci podjąć decyzję.

Haft komputerowy

Sprawdzi się niemal w każdym przypadku. To nowoczesny i najbardziej wytrzymały sposób haftowania. Polega na odwzorowaniu motywu na materiale ściegami hafciarskimi przy pomocy specjalistycznego programu komputerowego. Wybierz haft komputerowy, jeżeli zależy Ci na jakości, gwarancji oraz wyjątkowej trwałości znakowania.

Trwałość. Zaletą tej techniki jest bowiem wysoka odporność na użytkowanie i pranie, wzory zaś nawet po wielokrotnym czyszczeniu nie ulegają deformacji. Haft komputerowy doskonale prezentuje się na grubszych tkaninach. Możemy go wykonać również na bardziej wrażliwych materiałach, jednak najniższa możliwa gramatura dla tekstyliów wynosi 190 g, stąd nie znakujemy więc np. koszulek sportowych. Haftujemy za to zarówno gadżety, takie jak torby, ręczniki czy czapki, jak i tekstylia, np. polary, koszule, kurtki, koszulki polo, bluzy. Maszyny dostępne w naszej szwalni pozwalają komputerowo wykonywać zarówno hafty płaskie, jak i wypukłe. Można je nanosić bezpośrednio na ubranie lub na aplikacje, które następnie zostaną doczepione do odzieży.

Szybka realizacja. Haft komputerowy to szybka i bardzo precyzyjna forma nadruku obrazu zaprojektowanego wektorowo. Jednocześnie często wspomina się, że to najbardziej szlachetny ze sposobów znakowania. Umożliwia wyhaftowanie zarówno eleganckiego napisu, skomplikowanego loga lub szczegółowej ikonografiki. Technika ta nie jest przeznaczona do odwzorowywania gradientów, jednak maszyny hafciarskie, jakimi dysponujemy, są w stanie wykonać wybrany przez Ciebie wzór, używając nawet 15 kolorów.

Od ilu sztuk odzieży haft komputerowy okazuje się opłacalny? Wycena zamówienia będzie zależna od jego wielkości, od rodzaju tekstyliów, nici, użytych ściegów, ale także od obszaru znakowania. Cena rośnie wraz z wielkością odwzorowanego obrazu. Stąd haft komputerowy świetnie sprawdza się przede wszystkim podczas personalizacji odzieży lub mniejszych zdobień. Stworzyliśmy cennik, który pozwoli Ci ocenić przybliżoną wartość zamówienia. Wycena ma charakter poglądowy, gdyż do każdego zlecenia należy doliczyć koszt napisania programu hafciarskiego, który zinterpretuje maszyna. Sprawdź cennik haftu komputerowego!

Haft 2D czy 3D?

Tradycyjny haft płaski można zastosować na dowolnych częściach odzieży oraz na akcesoriach. Przyjemna w dotyku faktura doskonale sprawdza się zarówno w przypadku indywidualnego zdobienia tekstyliów, jak i podczas znaczenia odzieży przemysłowej. Tą techniką możesz więc wykonać monogramy na swoich koszulach, by nadać im szyku i elegancji lub oznaczyć hotelowe akcesoria, ręczniki i pościel.

Chcesz wzmocnić efekt, nie tylko klasycznie oznaczyć odzież, ale podkreślić haft, zwrócić nim uwagę? Zdecyduj się na opcję trójwymiarową. Haft tradycyjny możemy uwidocznić, stosując metodę puffy, czyli rodzaj ściegu imitującego haft przestrzenny. Tworzy on trójwymiarowe wzory, podnosi monogramy, nie jest jednak aż tak wypukły, jak przy użyciu pianki hafciarskiej. Tę zastosuj, jeżeli zależy Ci na jeszcze bardziej widocznym akcencie w postaci haftu 3D. Zdobienie na specjalistycznej silikonowej piance o grubości ok. 2-3 mm wykonywane satynowym ściegiem jest również dużo gęstsze niż haft płaski. W zależności od typu projektu możesz połączyć tradycyjną i przestrzenną metodę zdobienia. Haft 3D doskonale prezentuje się m.in. na młodzieżowych czapkach i bluzach. To również doskonały pomysł na to, by podkreślić czytelność i unikalność firmowego loga.

Haft Pętelkowy

Efekt przestrzennego wrażenia możesz też uzyskać, decydując się na haft pętelkowy (chenille). Zarówno płaskie zdobienia łańcuszkowe, jak i pętle typu boucle są dużo grubsze od tradycyjnych realizacji 2D, dzięki zastosowaniu włóczki jako materiału. Technika, potocznie określana szenilką, w strukturze przypomina ręcznik frotte i jest bardzo przyjemna w dotyku. Ten typ haftu często stosujemy do zdobienia tekstyliów dziecięcych, jednak ze względu na swoją oryginalność jest równie populary w przypadku znakowania odzieży firmowej lub reklamowej.

Co ważne, haft chenille wykonujemy bezpośrednio na wykrojach, nie na gotowych ubraniach. Jeżeli produkt, który chcesz oznaczyć jest już zszyty, nic straconego! Wykonaj swój projekt w postaci naszywki haftowanej szenilką, tę zaś następnie do ubrania doczep lub przyszyj.

Naszywki haftowane

To oddzielna ozdoba, którą następnie do swojego ubrania, torby lub plecaka możesz doszyć rzadkim ściegiem lub nanieść metodą termoaktywną. Naszywki sprawdzą się, jeżeli technika haftu, którą wybrałeś nie pozwala bezpośrednio ozdobić Twojej odzieży. Ich sposobów wykorzystania jest jednak znacznie więcej!

Ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie serii niezależnych naszywek, które posłużą jako gadżet marketingowy. Naszywki haftowane mogą np. prezentować logo lub claim Twojego brandu. Wykorzystaj je jako typowo reklamowe akcesoria lub doszyj do odzieży Twoich pracowników, tak by stanowiły element identyfikacji wizualnej firmy.

Naszywki wykonywane metodą haftu komputerowego są bardzo odporne na użytkowanie, pranie oraz temperaturę. Można je prasować żelazkiem, jednak ich struktura powoduje, że tego nie potrzebują. Naszywki wykonujemy zarówno metodą 2D, 3D lub techniką mieszaną. Haft może pokrywać aplikację w całości lub fragmentarycznie. Pamiętaj, że kształt naszywki to również część projektu. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie wzory można wyhaftować, jeżeli grafika jest bardzo szczegółowa polecamy zdecydować się na tkane naszywki żakardowe.

Hafciarskie hybrydy

Jeżeli zależy Ci na połączeniu dwóch różnych struktur lub uzyskaniu unikalnego trójwymiarowego wrażenia, zdecyduj się na aplikację hafciarską. Technika ta polega na nakładaniu elementów wyciętych z materiału na odzież i obhaftowywaniu ich. W aplikacji możesz zastosować jedną warstwę tkaniny, ale również tworzyć warstwy w celu uzyskania niebanalnej gradacji. Aplikacje hafciarskie sprawdzają się m.in. przy dużych wzorach, w których jest sporo wolnej, jednokolorowej przestrzeni. Wyglądają również wyjątkowo efektownie, jeżeli zależy Ci na połączeniu tkanin o różnorodnej teksturze lub kontrastowym zestawieniu faktur i ściegów. Metoda ta pozwala na obniżenie kosztów zdobienia ubrań i skraca czas produkcji.

Wiesz już na którą technikę haftu się zdecydować? Polecamy zajrzeć do naszej galerii i sprawdzić nasze dotychczasowe realizacje. Robią wrażenie!

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry