Czym jest tampodruk i jak wykorzystać go do zdobienia gadżetów?

Tampodruk to technika drukowania, która najczęściej wykorzystywana jest do zdobienia gadżetów promocyjnych dla firm. Ta uniwersalna metoda drukowania korzysta z technologii, w której najważniejszą rolę odgrywa tzw. tampon wykorzystywany do przenoszenia napisów i obrazów na wybrany przedmiot o dowolnej powierzchni. Dzięki temu tampodruk wraz z oferującymi go drukarniami stwarzają wiele możliwości dla firm, które chcą przygotować niebagatelne przedmioty reklamowe, nawet o nieregularnym kształcie. Sprawdź, jak wykorzystać go u siebie!

Tampodruk – co to jest?

Tampodrukto technika drukowania, która polega na znakowaniu nieregularnych i nierównych powierzchni wykonanych z różnorodnych materiałów. Tampodruk wykonuje się poprzez nakładanie specjalnej farby drukarskiej na wybraną powierzchnię. Sekretem tej techniki jest przenoszenie farby z wykorzystaniem miękkiego, najczęściej silikonowego stempla, nazywanego od nazwy tej technologii tamponem. Elementy te w zależności od potrzeb przyjmują różne kształty oraz są elastyczne, dzięki czemu dopasowują swoją formę do kształtu przedmiotu, na który nanoszony jest nadruk. Dzięki temu tampodruk daje możliwość zadrukowywania każdej powierzchni – od płaskiej, szorstkiej lub śliskiej, przez wypukłą, do wklęsłej.

Aby wykonać nadruk metodą tampodruku, potrzebne są:

  • tamponiarka,
  • matryca,
  • tampon,
  • farba.

Matryca z wytrawionym wzorem do wykonania nadruku to podstawowy element, z którego tampon pobiera farbę. Zazwyczaj w drukarniach można spotkać 3 zasadnicze rodzaje matryc: polimerową wodną, alkoholową lub stalową. Te ostatnie są najtrwalsze, a dodatkowo mogą być wykorzystywane obustronnie. Każda matryca wymaga też zastosowania innego noża raklowego, który zgarnia nadmiar farby podczas druku.

Nadruki wykonane za pomocą tampodruku są wyraźne i bardzo dobrze odwzorowane, a druk ten ma lepszą rozdzielczość niż sitodruk lub hot-stamp. Ma to szczególnie istotne znaczenie na powierzchniach trudnych do zadrukowania. Dodatkowo tampodruk jest odporniejszy na ścieranie oraz stosowanie chemicznych środków czyszczących lub myjących, np. w przypadku kubków.

Co można znakować za pomocą tampodruku?

Tampodruk ma szerokie zastosowanie i sprawdza się zwłaszcza podczas realizacji gadżetów reklamowych na zamówienie. Dzięki możliwości zadrukowania wklęsłych i wypukłych powierzchni technika ta sprawdza się w przypadku długopisów, breloków, zapalniczek, pendrivów, smyczy, opakowań, sprzętu RTV i AGD. Wyjątkowo popularny jest również tampodruk na kubkach i szklankach reklamowych. Naniesione na wybrany przedmiot nadruki, np. logotypy, adres strony www, kontakt lub hasła reklamowe są doskonale czytelne i wyraźne, a także idealnie odwzorowują oryginalny wygląd.

Tampodruk jako uniwersalna metoda zadruku sprawdza się podczas znakowania szkła, plastiku, drewna, ceramiki, gumy, czy metalowych gładkich lub szorstkich powierzchni. To idealny sposób na zadrukowanie małej, jak i większej partii gadżetów reklamowych, który nie należy do kosztownych metod. Jakość wykonanego nadruku zależy od:

  • wyboru odpowiedniego tamponu dopasowanego do detalu, na który naniesiony będzie nadruk,
  • prawidłowego przygotowania matrycy,
  • właściwego doboru farby do zadrukowywanej powierzchni.

Jak wykorzystać tampodruk do zdobienia ubrań?

Mimo że do znakowania odzieży najczęściej wykorzystuje się sitodruk, termotransfer, czy transfer cyfrowy, tampodruk również może być wykorzystany do znakowania ubrań. Koszulki i bluzy reklamowe, spodnie, czy tworzenie własnej kolekcji odzieży wymaga zastosowania trwałych rozwiązań.

Podczas produkcji odzieży metoda tampodruku najlepiej sprawdza się do zadrukowywania metek drewnianych lub na tworzywie sztucznym, które po przyszyciu w dowolnym miejscu ułatwiają eksponowanie logo lub hasła reklamowego danej firmy. Tampodruk może być także wykorzystany do zadrukowania guzików z drewna lub metalu oraz koralików, którymi zakończone są sznurki bluzy. Aby uzyskany produkt był kompletny, warto zadbać również o markowe opakowanie odzieży, które jednocześnie chroni ją przed zabrudzeniem i zamoczeniem.

Tampodruk jest metodą niezwykle uniwersalną, dlatego pozwala stworzyć kompleksowo gadżety i odzież reklamową dla firm reprezentujących różne dziedziny gospodarki. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa oferowane nadruki mogą być wykonywane w różnym nakładzie, a metoda ta należy do najtańszych technik drukowania. Postaw na tampodruk, jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji oraz na korzystnych ofertach cenowych z drukarni!

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry