Ubrania z nadrukiem? Zadbaj o nie prawidłowo!

Podobają Ci się ubrania z nadrukiem? Chcesz zamówić serię koszulek ze znaczeniami, ale nie jesteś pewien, czy nadruk będzie trwały? Zastanawiasz się, czy tego typu odzież wymaga specjalnych technik prania? Rozwiewamy Twoje wątpliwości i tłumaczymy, jak w prosty sposób dbać o odzież z nadrukiem, aby przez długi czas utrzymać ją w nienaruszonym stanie. Pierz swoje ubrania z nadrukiem prawidłowo, a nawet po 100 praniach będą wyglądać jak nowe!

Kilka ogólnych porad, jak dbać o tekstylia z nadrukiem

 1. Na lewej stronie. Wszystkie ubrania warto prać na wewnętrznej stronie. A zwłaszcza te z nadrukiem! Pozwala to dodatkowo zabezpieczyć wrażliwe elementy oraz uniknąć nadmiernego tarcia o powierzchnię bębna czy inne ubrania. Dzięki praniu na lewej stronie można uniknąć nadmiernego ścierania się nadruku, haczenia o niebezpieczne detale, takie jak zamki czy haftki.
 2. Delikatnie. W przypadku prania odzieży zdobionej nadrukiem najlepiej sprawdzą się właśnie delikatne środki piorące. Nie używaj wybielacza. Jeżeli musisz zastosować odplamiacz, rób to miejscowo, tak by ominąć nadruk. Wybierz delikatny płyn piorący. Uważaj na działanie silnych detergentów i ostrych środków chemicznych. Mogą one wchodzić w niepożądane reakcje z nadrukiem, a tym samym powodować osłabienie trwałości kolorów. Nie chcesz przecież, by Twoje ubrania wyblakły!
 3. Uważaj, jak suszysz. Unikaj suszenia swoich ubrań z nadrukiem w suszarce bębnowej lub bezpośrednio na słońcu. Wysoka temperatura może uszkodzić delikatne elementy, które będą bardziej podatne na ścieranie oraz utratę koloru.
 4. Prasuj z głową! Przede wszystkim pamiętaj, że każdą odzież warto prasować na lewej stronie. Tym bardziej odzieży z nadrukiem nie prasuj na prawej oraz nie działaj żelazkiem bezpośrednio na nadruk. Może on się bowiem odkleić i przywrzeć do żelazka. Jeżeli musisz przeprasować całość ubrania, użyj ściereczki, która nie tylko chronić będzie tkaninę, ale również zapobiegnie pozostawieniu na ubraniu śladów żelazka. Możesz użyć też wilgotnej ściereczki, która dodatkowo zabezpieczy delikatne elementy. Rozgrzewaj żelazko zawsze tylko w średnim stopniu, co dodatkowo pozwoli zadbać o nadrukowane zdobienia na tekstyliach.
 5. Niskie temperatury. Temperatura prania zależna jest od wybranej techniki nadruku. Poniżej sprawdź więc, jak obchodzić się z każdą z nich. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy mieć pewność, że pranie pozwoliło nam nie tylko odświeżyć ubranie, sprawić by ładnie pachniało, ale pozbyć się z niego również drobnoustrojów? Przecież szczególnie, gdy pierzemy odzież roboczą, chcemy mieć pewność, że jest naprawdę czysta! Wypróbuj antybakteryjne płyny do płukania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które nie tylko pozwalają nam pozbyć się zarazków, ale również pielęgnują tkaniny.

Czyszczenie a metody nadruku

 1. Sposób prania. Delikatne środki piorące to jedno, a wybór programu piorącego drugie. Jeżeli chcesz zadbać o tekstylia zdobione nadrukiem, na swojej pralce zawsze wybieraj delikatny tryb. Jeżeli nie masz takiej możliwości, po prostu zrezygnuj z szybkiego wirowania. Zbyt intensywne tempo obracania się bębna pralki może uszkodzić delikatne elementy ubrań. Jeżeli pierzesz bardzo wrażliwą tkaninę i z tego względu zdecydowałeś się na pranie ręczne, nigdy nie wyżynaj tego typu odzieży. Zamiast skręcać ubranie, możesz je delikatnie naciskać, by usunąć z niego nadmiar wody. Pamiętaj, by odzież zawsze dobrze wypłukać. Dokładne usunięcie nawet delikatnego detergentu z delikatnej tkaniny jest istotne.
 2. Temperatura i techniki prania:
 • Sitodruk. Wybór temperatury prania zależy od techniki nadruku, na jaką zdecydujesz się podczas zamawiania tekstyliów. Sitodruk to jedna z najtrwalszych metod znakowania odzieży, bez problemu powinna wytrzymać nawet do 100 prań. To jednocześnie najtańsza technika nadruku. Można zastosować ją na wszystkich rodzajach tkanin, zaś farby do sitodruku są bardzo odporne na pranie, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a nawet promienie UV. Piorąc jednak odzież znaczoną sitodrukiem, warto pamiętać, by temperatura wody nie była zbyt wysoka. Ubrania z nadrukiem można prać maksymalnie w 40-50˚C. Wyższe temperatury mogą powodować odkształcanie lub oderwanie się nadruku, szybsze spieranie i blaknięcie kolorów.
  Jeżeli pierzesz nadruk wykonany przy pomocy sitodruku, weź też pod uwagę sposób wirowania — niech ilość obrotów na minutę nie przekroczy 800.
 • Sublimacja. To trwały sposób nanoszenia nadruków na tekstylia. Pozwala osiągnąć nadruk o bardzo wysokiej rozdzielczości i nie narzuca żadnych ograniczeń kolorystycznych. Nadruk wykonany techniką sublimacji jest niewyczuwalny, barwnik wnika głęboko w wewnętrzną strukturę materiału. Dzięki połączeniu nadruku bezpośrednio z materiałem, na jakim został wykonany, charakteryzuje się wysoką trwałością. Jest odporny na blaknięcie, pranie, promienie UV oraz ścieranie podczas użytkowania oraz czyszczenia na mokro. Odporność na temperaturę, mróz, śnieg czy deszcz jest nie bez znaczenia, gdyż przy pomocy sublimacji często znaczone są oddychające ubrania sportowe, użytkowane niezależnie od pogody. Tekstylia z nadrukiem sublimacyjnym można prać wielokrotnie, jakość nadruku nie zmienia się nawet po wielu praniach. Ubrania znaczone nadrukami powstałymi w wyniku sublimacji pierz na 40˚C oraz pamiętaj, by obroty pralki nie przekroczyły 600 na minutę.
 • Termotransfer cyfrowy. Technika ta — dzięki wgrzaniu w odzież wzorów graficznych naniesionych na specjalny, przylepny nośnik transferowy — jest wyjątkowo trwała i elastyczna. Można ją stosować na wszystkich rodzajach tkanin (poza polarem), a nadruki mają wysoką rodzielczość i pełną gamę kolorystyczną. Stosunkowo łatwo o prawidłowe czyszczenie tekstyliów ozdobionych takimi grafikami. By przedłużyć trwałość nadruków zalecamy pranie w temperaturze do 40˚C przy użyciu delikatnych środków. Nie chloruj, nie stosuj silnych środków piorących, plam na tekstyliach nie usuwaj rozpuszczalnikiem. Obroty pralki możesz podczas prania, płukania i wirowania ustawić zaś na średnie lub niskie (ok. 500 na minutę).

Wiesz już jak dbać o tekstylia? Wykorzystaj te informacje podczas decyzji, którą techniką nadruku oznaczysz swoją odzież.

Jeżeli chcesz zamówić u nas ubrania do własnej kolekcji odzieżowej, pamiętaj również, by poinformować swoich odbiorców o tym, jak prać ubranie. Zamieść profesjonalne instrukcje, by żaden z Twoich klientów nie był rozczarowany, że jego ulubiona koszulka lub spodnie już po kilku nieprawidłowych praniach będą wyglądać zgoła inaczej niż w chwili zakupu. W ubrania zamawiane w HFT71 wszyj odzieżowe metki, na których umieścisz informację, jak dbać o zakupione tekstylia. Odpowiednia symbolika oraz wskazówki, pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek podczas prania i suszenia.

Zobacz również Jak dbać i prać ubrania z haftem?

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry