Jak usunąć nadruk z koszulki?
Nieprawidłowe pranie lub czyszczenie uszkodziło nadruk na Twojej koszulce? Jest teraz wyblakły lub część zdobienia oderwała się od ubrania? T-shirt pozostaje jednak w świetnym stanie, wygląda jak nowy i chcesz go dalej nosić. Pozbądź się nadruku, ciesz się swoją koszulką lub oznacz ją na nowo.
Sprawdź, jak możesz usunąć pozostałości znaczeń lub w całości pozbyć się niechcianych zdobień. Nawet na najtrwalsze metody znakowania odzieży, takie jak sitodruk, istnieją sposoby. Sposób pozbycia się grafiki zależy od techniki, jaką ta została wykonana, można jednak wyróżnić dwie główne metody: chemiczną lub mechaniczną. Pierwsza polega na zastosowaniu specjalistycznych środków, druga na podgrzewaniu niechcianego napisu albo obrazu.
1.Istnieją środki chemiczne, których działanie pozwala rozpuścić farby nadruku lub klej, którym ten jest przymocowany do tkaniny (np. przy zastosowaniu folii Flex lub Flock). By pozbyć się nadruku, można zakupić specjalistyczne chemikalia lub użyć posiadanego rozpuszczalnika — nie są to jednak sposoby polecane osobom, które samodzielnie chcą pozbyć się nadruku w domowym zaciszu. Środki chemiczne, które bezproblemowo usuwają znakowanie, stosuje się najczęściej w zakładach produkcyjnych. W przypadku domowego zastosowania jest to sposób po prostu niepraktyczny, przede wszystkim ze względu na koszt specyfików, przekraczający często wykonanie nadruku na nowej koszulce. Niewyspecjalizowane chemikalia mogą zaś nie tylko nie poradzić sobie z zadaniem, ale doprowadzić nawet do uszkodzenia tekstyliów.
2. Sposób, przy pomocy którego niechciana grafika lub logo mogą zostać z tkaniny usunięte nawet w chałupniczych warunkach, to podgrzewanie. Metoda dużo bezpieczniejsza i niejednokrotnie w pełni skuteczna. W kilku prostych krokach możesz pozbyć się niechcianego nadruku.
Krok pierwszy: Na grafikę lub napis połóż papier (do pieczenia lub np. bawełniany ręcznik kuchenny).
Krok drugi: Powoli przesuwaj żelazkiem po zdobieniu. Papier zabezpieczy powierzchnię żelazka przed zniszczeniem. Pamiętaj jednak, by temperatura prasowania nie była zbyt wysoka, nie chcesz uszkodzić materiału, ani roztopić znaczenia, a jedynie podgrzać nadruk. Temperaturę żelazka najlepiej ustaw na kilkadziesiąt stopni.
Krok trzeci: Znaczenie pod wpływem długotrwałego działania ciepła powinno następnie dać się usunąć za pomocą ostrego narzędzia. Możesz użyć np. nożyka do papieru, noża lub haczyka. Podważ nim krawędzie nadruku, a następnie spróbuj oderwać zdobienie. Następnie, niech nie zabraknie Ci cierpliwości, w zależności bowiem od techniki nadruku czynność ta może zająć sporo czasu. Zdarza się, że naprasowany obraz odejdzie łatwo, jednak w innych przypadkach będzie trzeba powoli skubać lub zdzierać części grafiki.
Krok czwarty: Jeżeli na koniec na materiale pozostaną drobne pozostałości (fragmenty grafiki lub klej), rozgrzej żelazko do wyższej temperatury niż poprzednio. Na koszulkę połóż znów papier i poczekaj aż elementy te przykleją się do jego powierzchni. Następnie oderwij papier. Pozostałości powinny odejść od tkaniny.
Krok piąty: Wypierz koszulkę.
3. Jeżeli nie udało Ci się w całości usunąć zdobienia lub na koszulce pozostały ślady po znakowaniu, możesz zdecydować się na ponowny nadruk lub inną metodę zdobienia.
Udostępnij na swojej platformie
To może Cię zainteresować
Jak nosić dresy – damskie oraz męskie? Jak je odpowiednio wystylizować?
Jak nosić dresy – damskie oraz męskie? Jak je odpowiednio [...]
Sztruks – co to za materiał? Jakie ma zastosowanie?
Sztruks – co to za materiał? Jakie ma zastosowanie? Sztruks [...]