Jak zadbać o żywotność ubrań?
Nie od dziś wiadomo, że chyba nikt z nas nie lubi rozstawać się ze swoimi ulubionymi częściami garderoby, tylko dlatego, że z biegiem czasu i w wyniku intensywności ich użytkowania, straciły swoją pierwotną strukturę, kolor, krój. Na szczęście przygotowaliśmy dla was 14 porad, dzięki którym będziecie mogli zadbać o swoje ulubione ubrania i cieszyć się nimi dłużej!
1. Nie rób niczego w pośpiechu
Do pielęgnacji ubrań musisz się przede wszystkim dobrze przygotować. W zależności od tego z czego wykonana jest dana część garderoby, wymaga ona od Ciebie specjalnego użytkowania oraz czyszczenia. Delikatne materiały bardzo łatwo jest uszkodzić, dlatego zaleca się prać je ręcznie. Zawsze warto zasugerować się informacjami, które znajdziesz na metce, dlatego przed zrobieniem prania przeanalizuj warunki, w jakich powinno przebiegać.
2. A co z tą metką?
Czasem zdarza się też tak, że bierzesz do ręki swój ulubiony sweter, znajdujesz metkę, a tam…masa nieznanych Ci dotychczas symbolów. Jak je rozszyfrować? Na każdej metce powinniśmy znaleźć informację odnośnie tego w jakich warunkach możemy uprać dany ciuch (w pralce czy ręcznie) oraz stopnie temperatury prania w jakich nasze ubranie nie ulegnie zniszczeniu. To podstawowe symbole, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. Kolejną ważną informację stanowi symbol, czy dana rzecz nadaje się do prania profesjonalnego, tj. przy użyciu odpowiednich środków chemicznych, czy też nie.
3. Pranie – o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim o odpowiedniej temperaturze. Nie chcesz przecież, aby Twoje ulubione ubrania skurczyły się do tego stopnia, że nie będziesz w nich miał żadnej swobody ruchu. Informacja o tym w jakiej temperaturze i na jakich obrotach prać dany rodzaj materiału znajduje się na doszytej do ubrania metce. Nie lekceważ zamieszczonych na niej informacji, a Twoje ulubione ubrania pozostaną z Tobą na dłużej.
4. Suszenie – nie popełnij błędu!
Suszenie ubrań bardzo mocno przekłada się na późniejszy wygląd włókien, z których wykonany jest dany materiał. Pamiętaj, aby do suszarki nie wsadzać takich części garderoby jak stroje kąpielowe czy rajstopy, a także żadnych innych które mają specjalne oznaczenie na metce. W przypadku tradycyjnego suszenia – jego czas będzie się skracał w miarę zapewnienia w pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Nie zamykaj więc suszących się ubrań w ciasnym pomieszczeniu, ponieważ wówczas woda utrzymująca się we włóknach, będzie je sukcesywnie niszczyć.
5. Prasowanie – jak wykonać je poprawnie?
W tym procesie najważniejsza jest temperatura. Tak samo jak w pozostałych przypadkach – najlepiej zapoznać się z informacją na metce, w ilu stopniach dane ubranie można prasować, aby nie wyrządzić mu żadnej szkody. Pamiętaj, że delikatne materiały szybko ulegają zniszczeniu. W ich wypadku na wierzch warto dodać ściereczkę, aby uniknąć ryzyka zniszczenia.
6. Segreguj!
Aby zachować ład i porządek w szafie, poukładaj swoje ubrania odpowiednio kolorami, a także porami roku w które użytkujesz poszczególne części garderoby. Aby uniknąć porannego przekładania i wyrzucania z szafy wszystkiego co akurat nie jest Ci potrzebne – ubrania które nosisz na co dzień ułóż na wierzchu. Proste, prawda?
7. Odrobina ekstrawagancji, czyli…woreczki zapachowe!
Do swojej szafy koniecznie przyklej woreczki zapachowe, które pozwolą Ci na zachowanie świeżości wypranych ubrań. Nie zapomnij także o środkach na mole – nie chcemy przecież, aby znienacka w Twoim ulubionym swetrze pojawiła się dziura!
8. A co z ubraniami na specjalne okazje?
Każdy w swojej szafie ma kilka ubrań, które zazwyczaj zakłada na naprawdę ważne okoliczności. Ulubiony garnitur lub sukienkę wieczorową warto przechowywać w workach próżniowych, lub odpowiednio złożone w pudełkach. Dzięki temu unikniesz niszczenia się materiału, osiadania kurzu i niepotrzebnych zabrudzeń, a ubrania pozostaną z Tobą na dłużej!
9. Ciężar bywa bolesny
W przypadku ubrań z grubego materiału, takich jak np. swetry, lepszą opcją ich przechowywania będzie złożenie w kostkę aniżeli wywieszenie na wieszaku. Sweter pod wpływem własnego ciężaru może się w takim przypadku brzydko odkształcić, lub co gorsza mocno rozciągnąć.
10. Wyluzuj…dosłownie!
Ubrania szybciej się niszczą kiedy są wygniecione i ściśnięte, dlatego zawsze staraj się zachowywać pomiędzy nimi luźną przestrzeń. Unikaj więc umieszczania na jednym wieszaku po kilka sztuk ubrań.
11. Trochę słońca, a może lepiej nie
Pamiętaj, że kolor ubrań z biegiem czasu naturalnie traci swoją pierwotną intensywność. Ale dzieje się tak nie tylko poprzez regularne pranie, a także przez wystawianie materiałów na promieniowanie słoneczne. Ciemne kolory źle reagują na słońce, więc lepiej przechowywać je w zamkniętej szafie, do której nie dostają się jego promienie, aby zachować głębie koloru na dłużej.
12. A co z mechaceniem?
Bardzo często, zazwyczaj przy intensywnym użytkowaniu danej sztuki odzieży, na jej włóknach pojawiają się zmechacenia. Jak sobie z nimi poradzić? Bardzo prosto. W takich przypadkach używaj golarki do ubrań, które pozwoli na usunięcie zmechaceń, a Twoja odzież będzie wyglądać jak nowa!
13. Daj ubraniom odpocząć!
Aby przedłużyć żywotność swojej garderoby noś ubrania naprzemiennie. Wiemy – czasem ciężko rozstać się z ulubioną parą jeansów, ale noszenie ich dzień w dzień sprawi, że to rozstanie będzie jeszcze szybsze, a na pewno boleśniejsze.
14. Paprochy na ciemnych ubraniach? Nigdy więcej!
Jeśli na ciemnym kolorze materiału pojawiają się białe paproszki, nie szarp tkaniną i nie strzepuj ich. W takim wypadku lepiej użyć odpowiednich rolek do czyszczenia ubrań albo ewentualnie zwilżonej szmatki. Tylko pamiętaj…delikatnie!
Wymienione wyżej czynności nie wymagają od Ciebie poświęcenia dużej ilości czasu, a znacząco wpływają na poprawę jakości i wyglądu Twoich ulubionych części garderoby. To co, zaczynamy dbać od dzisiaj?
Udostępnij na swojej platformie
To może Cię zainteresować
Jak nosić dresy – damskie oraz męskie? Jak je odpowiednio wystylizować?
Jak nosić dresy – damskie oraz męskie? Jak je odpowiednio [...]
Sztruks – co to za materiał? Jakie ma zastosowanie?
Sztruks – co to za materiał? Jakie ma zastosowanie? Sztruks [...]