Na co zwracać uwagę kupując ubrania?

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka odzież wygląda ładnie i estetycznie, przed zakupem warto przyjrzeć się jeszcze bliżej stylowi wykonania. Podczas zakupów szczególną uwagę należy zwrócić na informacje znajdujące się na metce, na rodzaj wykończenia, a także zainteresować się czy firma uzyskała jakieś certyfikaty świadczące o wysokiej jakości materiałach. Jak rozpoznać dobre jakościowo ubrania?

Czytanie metki to podstawa

Według unijnych przepisów metki powinny wskazywać skład materiału, a także dane dotyczące jego pielęgnacji. Przed zakupem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość procentową poszczególnych surowców. Nie zawsze w 100% naturalny skład okazuje się najlepszy dla danego rodzaju odzieży. Odzież outdoorowa, przeznaczona do specjalnych form aktywności, powstaje z nowoczesnych tworzyw, które świetnie poradzą sobie z ochroną przed wychłodzeniem i przegrzaniem. W składzie codziennych ubrań może dominować z kolei bawełna, wełna, jedwab, choć domieszki tkanin nadających elastyczności, takich jak elastan okazują się jak najbardziej zgodne ze sztuką. Warto jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, czy wybieramy ubranie sportowe, czy na co dzień, jakość powinna odgrywać najważniejszą rolę.

Chcąc mieć dobrą gatunkowo odzież, która przetrwa wiele lat w doskonałym stanie, niekiedy musimy zapłacić więcej. To jednak się opłaca, patrząc z perspektywy lat – nie musimy co chwilę wydawać pieniędzy na nowe ubrania, a także martwić się o przebarwienia czy mechacenie materiału.

Odzież, podobnie jak inne wyroby, może uzyskać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość. Warto zwrócić szczególną uwagę – szczególnie podczas zakupów on-line – czy dany wyrób ma podstawowe oznaczenia: ISO, Fairtrade czy Oeko-Tex. Standardy mówią dużo o sposobie produkcji, misji przedsiębiorstwa oraz bezpieczeństwie tkanin.

Staranne wykończenie

Metka nie jest jedynym źródłem wiedzy o danym wyrobie. Na jego jakość w dużym stopniu wpływa sposób jego wykończenia. Równe, zgodne z krojem przeszycia podkreślą atuty sylwetki i sprawią, że ubranie będzie ładnie się układać. Szwy powinny być idealnie proste i nie powinny na siebie nieestetycznie zachodzić czy też przerywać się w niektórych miejscach. Nie mogą też się pruć czy wystawać z materiału. Warto obejrzeć je dokładnie, choćby nawet miało to zająć dłuższą chwilę. Dobrze, jeżeli leżą płasko na tkaninie, są dodatkowo obszyte np. lamówką, koronką czy ściegiem typu overlock, a ich zapas wynosi przynajmniej 1,5 cm. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że materiał nie będzie się pruć, strzępić czy rozchodzić.

Jakość tkwi w szczegółach

Detale potrafią uczynić najbardziej surowy przedmiot wyjątkowym. W przypadku odzieży pełnią funkcję praktyczną i estetyczną, a sposób ich wykończenia może powiedzieć wiele o jakości ubrania. Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić, czy każdy guzik, cekin i zdobienie zostało starannie przytwierdzone. Nitki nie mogą odstawać, a koronki się pruć czy strzępić. Jeżeli producent nie zadbał o ich perfekcyjne wykonanie, prawdopodobnie nie zwraca uwagi na wysoką jakość finalnego produktu. Uwagę należy zwrócić także na zamki błyskawiczne, które powinny z łatwością się rozsuwać. Najlepiej, jeśli zostały wykonane z metalu lub dobrej jakości tworzywa, które nie pęknie po kilku tygodniach użytkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na nadruki. Te, które już w chwili zakupu miejscami nie wyglądają perfekcyjnie, pękają lub delikatnie odstają, najprawdopodobniej ulegną zniszczeniu już w pierwszym praniu.

W firmie HFT71 szczególną wagę przywiązujemy do jakości wykończeń i najdrobniejszych detali, które przedłużają żywotność odzieży. Starannie wykonane elementy garderoby posłużą przez długi czas, a przede wszystkim okażą się niezwykle wygodne. Perfekcyjny krój, dobry skład materiału i dokładne przeszycia zapewnią idealne dopasowanie do ruchów ciała oraz estetyczny wygląd.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry