Wiskoza — typ i właściwości materiału
Niezależnie, czy tworzysz własne kolekcje odzieżowe, czy też szukasz tkaniny, z której będziesz mógł wykonać odzież dla pracowników, wybór materiałów będzie decydował o komforcie użytkowania ubrań. Niektóre z materiałów wytwarzanych chemicznie mogą cechować się podobnym komfortem noszenia, jak materiały naturalne. Włókna chemiczne podzielić można na sztuczne i syntetyczne. Te pierwsze powstają z celulozy drzewnej, te drugie z ropy naftowej i jej pochodnych.
Jeżeli szukasz materiału, który wytwarzany jest z naturalnego surowca, jest przyjemny w dotyku, miękki i gładki, pozwala skórze oddycha, ma właściwości hipoalergiczne i dobrze się układa, przyjrzyj się bliżej wiskozie (w przemyśle tekstylnym bywa też określana angielskim słowem rayon). Sprawdź jego właściwości.
Zalety, zastosowanie, minusy wiskozy
Wiskozę uzyskuje się, przetwarzając włókna celulozy, powstaje więc z naturalnego surowca, ale wytwarzana jest sztucznie. Może być wykończona matowo lub połyskliwie, dostępna jest również w postaci dzianiny lub tkaniny, jej struktura może być zróżnicowana. Właściwości wiskozy można porównać do cech bawełny, w dotyku materiał przypomina jednak bardziej jedwab, sprawia bardzo śliskie, miękkie i chłodne wrażenie. Wiskozę mogą nosić alergicy. Dobrze chłodnie wilgoć i pozwala skórze oddychać. Sprawdza się więc w przypadku letniej konfekcji lub nocnej bielizny. Ma przyjemne właściwości chłodzące, więc sprawdza się też jako podszewka, można z niej szyć również bieliznę, bluzki i sukienki, jak odzież sportową. Tkanina ta jest bardzo uniwersalna, zaś jej cena nie jest wygórowana. Prócz ubrań wykorzystywana bywa do produkcji artykułów higienicznych lub gospodarstwa domowego, ręczników, ścierek, etc., przede wszystkim ze względu na swoją higroskopijność.
Wiskoza jest odporna na wytarcia, nie elektryzuje się, warto też wspomnieć o trwałości kolorów materiałów z niej wykonanych. Wiskoza dobrze łączy się z innymi włóknami, nadając wybranym materiałom delikatności i gładkości oraz przewiewności, zaś syntetyki dzięki niej stają się bardziej oddychające.
Wady? Poddawanie wiskozy nieodpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym może spowodować jej skurczenie się lub rozciągnięcie się materiału. Jest więc podatna na odkształcenia. Najlepiej prać ją w 30˚ lub 40˚C, używając delikatnych środków. Niektóre odmiany wiskozy mogą się również łatwo skurczyć w praniu, dlatego należy dbać o odpowiednie warunki czyszczenia. W zależności od grubości materiału niektóre z ubrań lepiej suszyć na płasko, aby nie uległy rozciągnięciu. Dotyczy to przede wszystkim materiałów wiskozowych o wyższej gramaturze oraz dzianinowym typie tkania. Bowiem przewiewne, lekkie bluzki i sukienki z wiskozy schną dość szybko i nie trzeba do ich suszenia przykładać aż takiej wagi. Nie można nie wspomnieć jednak o problemie, który może dotyczyć również tych delikatnych, niezwykle lekkich modeli ubrań. Wiskoza niestety podczas prania mocno się gniecie, potrzeba więc cierpliwości do jej prasowania oraz trzeba liczyć się z tym, że podczas noszenia w ciągu dnia również mogą pojawić się na wybranych ubraniach zagniecenia. Delikatne, nie można ich w żadnym razie porównywać ze sposobem zachowywania się lnu. Jednak warto, wziąć pod uwagę, że wiskoza zachowuje się trochę inaczej niż bawełna i jedwab.
Cena wiskozy
Jest dość korzystna, jednak nie można zapominać o sposobie uzyskiwania włókien, zwłaszcza jeśli jesteśmy zainteresowani ekologicznym wymiarem tekstylnego biznesu. Wiskoza powstaje w skomplikowanym i wieloetapowym procesie technologicznym przetwarzania celulozy, do którego wykorzystywane są silne chemikalia. Produkcja wiskozy może powodować duże zanieczyszczenie środowiska, dlatego decydując się na zamówienie wykonanych z niej tekstyliów, wybierz materiały oznaczonych odpowiednimi certyfikatami (eko i fair trade).
Jakie jeszcze materiały wytwarza się z celulozy? Modal, cupro i lyocell. To włókna nowszej generacji, podobne do wiskozy, ale wyższej jakości i bardziej wytrzymałe. Bardzo dobrze chłoną wilgoć, są higieniczne, wytrzymałe, jednak się elektryzują i gniotą. Warto zaznaczyć, że na skórze sprawiają wrażanie przyjemnego chłodu. O lyocellu często mówi się jako o unowocześnionej wersji wiskozy. Materiał ten ma być jednak dużo bardziej przyjazny środowisku. Bardzo szybko rozkłada się (nawet po 6 tygodniach od kompostowania ulega biodegradacji), do jego produkcji zaś używa się dużo mniejszej ilości wody (niż w przypadku wiskozy), co ważne, lyocell powstaje również bez użycia toksycznych rozpuszczalników.
Udostępnij na swojej platformie
To może Cię zainteresować
Jak nosić dresy – damskie oraz męskie? Jak je odpowiednio wystylizować?
Jak nosić dresy – damskie oraz męskie? Jak je odpowiednio [...]
Sztruks – co to za materiał? Jakie ma zastosowanie?
Sztruks – co to za materiał? Jakie ma zastosowanie? Sztruks [...]