Sitodruk – krok po kroku

Interesuje Cię naprawdę oryginalna odzież? A może poszukujesz sposobu na stworzenie efektownych gadżetów reklamowych? Sitodruk to rozwiązanie, które z pewnością Cię zainspiruje! Na czym polega te technika i jak możesz wykorzystać sitodruk?

Sitodruk – co to za technika?

Sitodruk to bardzo popularna technika zdobienia różnego typu materiałów, w tym przede wszystkim tkanin (ale także papieru, tektury, drewna, plastiku, metalu, czy ceramiki). Sitodruk można wykorzystać m.in. do zdobienia ubrań i dodatków.

Do wyboru mamy sitodruk bezpośredni lub termotransferowy. Sitodruk bezpośredni polega na przeciskaniu farby przez specjalne matryce wykonane z gęstej siatki i dociskaniu jej za pomocą rakli – bezpośrednio na materiał, stąd nazwa sitodruk bezpośredni. Z kolei sitodruk termotransferowy to nanoszenie wzorów w odbiciu lustrzanym na papier transferowy, a następnie wprasowywaniu ich na materiał za pomocą prasy termicznej.

Sitodruk to przede wszystkim wiele możliwości w zakresie nanoszenia wzorów na wybrany materiał. Możemy wykonać nadruk jednobarwny lub wielobarwny. Co więcej, sięgając po specjalne farby, np. fosforyzujące, perłowe, lustrzane, czy też 3D, „podkręcamy” efekt, tworząc jeszcze ciekawsze i zdecydowanie oryginalne wzory.

Sitodruk na odzieży, czyli oryginalne zdobienie

Sitodruk pozwala stworzyć oryginalną koszulkę, np. z wizerunkiem naszego ukochanego psa, lub też całą kolekcję odzieży. Dlatego po tego typu rozwiązanie sięgają zarówno osoby chcące spersonalizować swoje ubrania, jak i producenci odzieży.

Jaki wzór można nanieść na odzież? Praktycznie każdy – możemy przygotować go sami lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Projektanci przygotują dla nas dowolny motyw, w dowolnym rozmiarze i w dowolnej kolorystyce.

Sitodruk na koszulkach i nie tylko

Najpopularniejszym i chyba wszystkim dobrze znanym rozwiązaniem jest sitodruk wykonywany na koszulkach. Jednak to nie jedyna opcja. Technika ta sprawdzi się także w przypadku nanoszenia wzorów na bluzy, buty, torby i plecaki. Nadruki mogą być realizowane w pełnej gamie kolorystycznej.

Możliwości, jakich dostarcza sitodruk, są często wykorzystywane przez firmy przygotowujące gadżety reklamowe. Nadruk firmowego logo na koszulkach, torbach plażowych, a także kubkach, czy akcesoriach sportowych prezentuje się efektownie i profesjonalnie.

Czy sitodruk jest wytrzymały?

Zarówno sitodruk bezpośredni, jak i termotransferowy pozwala uzyskać nadruk trwały i odporny na działanie promieniowania UV. Zdobienia wykonane przy zastosowaniu tych technik nie blakną, a jednocześnie nie spierają się. Wysoka wytrzymałość nadruków wykonanych metodą sitodruku sprawia, że sprawdzają się one doskonale także w przypadku odzieży i akcesoriów bardziej wymagających, czy intensywniej użytkowanych, np. odzieży sportowej i turystycznej.

Sitodruk termotransferowy

Sitodruk termotransferowy umożliwia wykonywanie nadruków charakteryzujących się wyjątkowo gładką, lekko połyskującą powierzchnią. Jednak dla wykonania nadruku potrzebny jest papier transferowy oraz prasa. Zatem łatwiej i taniej będzie w tym przypadku skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie

Sitodruk Wrocław

Jakie zalety ma sitodruk? Wymienione techniki są łatwo dostępne i szybkie w realizacji. Jednak przede wszystkim nadruk tego typu jest tani i opłacalny zarówno w przypadku pojedynczej koszulki, jak i całej serii koszulek.

Udostępnij na swojej platformie

To może Cię zainteresować

Przejdź do góry