Druk cyfrowy DTG, co to właściwie jest?
Techniki znakowania odzieży różnią się między sobą, zanim więc zdecydujesz się na konkretną, prześledź tajniki każdej z nich. Poznaj druk cyfrowy, dowiedz się, w jaki sposób go wykonujemy, jakie są jego wady i zalety, by wiedzieć, w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej. Jeżeli zamierzasz złożyć zamówienie na tekstylia, a nie wiesz jeszcze, jakie czynniki wziąć pod uwagę, przeczytaj, czym jest druk DTG.
Druk cyfrowy DTG (Direct To Garment — jest nowoczesną technologią, która pozwala odzwierciedlić na materiale prawie całą paletę barw, świetnie oddając głębię kolorów przy jednoczesnym zachowaniu niezwykle wysokiej rozdzielczości i jakości nadruku. Jak udaje się to osiągnąć?
Metoda ta charakteryzuje się brakiem klisz, matryc czy sit, dzięki czemu realizacja zamówienia następuje szybciej oraz nie trzeba troszczyć się o koszta przygotowania formy drukowej. Podczas procesu bela materiału lub wybrana sztuka odzieży umieszczona zostaje na specjalnej podkładce, która przechodząc przez drukarkę pozwala na bezpośrednią aplikację obrazu na wybranej rzeczy. Nadruk możliwy jest na wielu rodzajach tekstyliów o zróżnicowanej wielkości. Powstały obraz jest następnie wygrzewany w specjalnej prasie w tkaninę lub dzianinę. Uzyskany, niezwykle efektowny nadruk cechuje intensywność oraz trwałość.
Nasza pracownia jako pierwsza w Polsce, używa najnowocześniejszych, najlepszych na rynku maszyn DTG KORNIT AVALANCHE HD6 wyposażonych w innowacyjny atrament NeoPigment Rapid.
Nowoczesna i popularna technologia druku DTG niesie ze sobą wiele zalet — sprawdź!
To m.in. szybkość realizacji zamówienia, precyzyjna realizacja projektu wykonana w dowolnej liczbie niezwykle intensywnych barw, bezpośredni wydruk zarówno na ubraniach wykonanych z jasnych, jak i ciemnych materiałów oraz — co zwłaszcza dziś pozostaje nie bez znaczenia — proces produkcji przyjazny środowisku!
- Jakość oraz precyzja — druk cyfrowy pozwala doskonale oddać drobne elementy projektu, który zdecydowałeś się umieścić na swoich tekstyliach. O druku DTG mówi się, że obraz jest w stanie odwzorować pożądaną grafikę z fotograficzną dokładnością. Rozdzielczość nadruku wynosi do 1200 DPI!
- Full color i głębia — właśnie dzięki tej precyzji oraz intensywności i jakości nadrukowywanych barw druk DTG świetnie nadaje się m.in. do wyrazistego odwzorowania wielokolorowych zdjęć. Metoda ta okazuje się niezastąpiona w przypadku odwzorowywania przejść tonalnych. Ne bez znaczenia jest fakt, że ilość kolorów użytych w projekcie nie wpływa na cenę wydruku.
- Cyfrowa obróbka — umożliwia łatwe zarządzanie kolorami projektu, ale decyduje również o możliwości bezproblemowego skalowanie nadruków.
- Dostępność — druk może zostać wykonany również na szwach, łączeniach materiałów lub na ściągaczach. Nadruk może znaleźć się na dowolnej części garderoby oraz w wybranym przez Ciebie miejscu (z przodu, z boku, na odwrocie lub np. na rękawach tekstyliów). Obszar zadruku jest naprawdę duży, bo wynosi 2 x 60 x 90 cm (ramy standardowe to: 2 x 40 x 50 cm). Wszystkie te czynniki sprawiają, że w projekcie można pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji. Druk DTG dedykowany jest przede wszystkim dla materiałów naturalnych i wykonany jest głównie na bawełnie, ale istnieje również możliwość nanoszenia go na tekstyliach z lekką domieszką poliestru oraz znakowania materiałów o dowolnym składzie. Druk DTG można wykonać również niezależnie od gramatury materiału.
- Trwałość — jakość oraz dokładność idą w parze z trwałością wykonywanego nadruku, koszulki, na które naniesiony został druk cyfrowy przy prawidłowej pielęgnacji bez problemu przetrwają ponad 100 prań. Nadruk nie pęka, nie kryszy się, nie deformuje i nie marszczy! Sprawdź, jak dbać o druk DTG.
- Eko — do zadruku tkanin w technologii cyfrowej używane są tusze uznawane za nieinwazyjne dla środowiska naturalnego. Ekologiczna jest nie tylko bezpośrednia metoda nadruku na tekstyliach, ale również powstałe w ten sposób ubranie (jeżeli zostało wykonane z ekologicznej tkaniny), a to ze względu na możliwość poddania takiej odzieży po latach recyclingowi. Nasz nadruk DTG gwarantuje brak zawartości w tuszu oraz podczas produkcji substancji szkodliwych w stężeniach, które miałyby negatywny wpływ na zdrowie człowieka lub środowisko. System druku bezwodnego, biodegradowalne tusze oraz ekonomiczny proces sprawiają, że decydując się na druk DTG w szwalni HFT71 przy użyciu maszyn Kornit, wybierasz przyjazne środowisku rozwiązania.
- Komfort noszenia — warto podkreślić, że zaletą aplikacji wykonanej przy pomocy druku DTG jest jej przepuszczalność — ubranie oddycha. Druk nie tworzy na materiale naklejonej warstwy, ale cechuje go niezmierna lekkość. W przypadku białych i jasnych tekstyliów jest niewyczuwalny w dotyku, na ciemniejszej odzieży jego struktura jest delikatnie rozpoznawalna.
- Szybkość wykonania — druk DTG sprawdzi się doskonale, nawet jeżeli produkujesz pojedyncze lub krótkie serie unikatowych wzorów. Szybki czas realizacji druku wynika również faktu, że w tej metodzie znakowania nie ma potrzeby przygotowywania specjalnych matryc przed procesem produkcji. Grafiki bezpośrednio nanoszone są na materiał, dzięki czemu tekstylia zadrukowane w technologii cyfrowej można produkować szybko i opłacalnie.
- Personalizacja — specyfika technologii polegająca na braku konieczności przygotowywania matryc wydruku skraca proces produkcji i daje możliwość zróżnicowania projektów nadrukowywanych na odzieży nawet w tym samym zamówieniu!
Kiedy wybrać druk cyfrowy DTG a kiedy sitodruk?
Zapoznawszy się z techniką druku cyfrowego, domyślasz się już pewnie, że czynniki, które warto uwzględnić, wybierając metodę znakowania, to przede wszystkim ilość kolorów, które chcesz odwzorować oraz wielkość zamówienia.
Ograniczenia polegają jedynie przede wszystkim na wysokich kosztach w przypadku dużej skali zamówienia. Druk DTG jest bowiem niezastąpiony w przypadku niewielkich zamówień (kilku sztuk) oraz średnich (100-200 sztuk) nakładów. Jeśli interesują Cię pojedyncze, okazjonalne, spersonalizowane sztuki odzieży, wybierz druk cyfrowy DTG. Jeżeli zamierzasz wykonać wiele jednakowo znakowanych sztuk odzieży, warto zdecydować się na inną technikę druku — na przykład na sitodruk.
Podobnie, warto rozważyć inną metodę zadruku, jeżeli zależy Ci na tym, by każda sztuka odzieży była jednakowa. W przypadku druku DTG wykonywanego każdorazowo na pojedynczych tekstyliach istnieje bowiem możliwość wystąpienia niewielkich różnic w kolorach pomiędzy egzemplarzami — nawet tej samej, krótkiej serii. Różnice mogą się pojawić, gdy chcemy wykonać ten sam wzór na różnych typach tkanin (odmiennych pod względem chłonności i składu). Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do różnic zapoznaj się z artykułem poniżej.
Udostępnij na swojej platformie
To może Cię zainteresować
Jak zafarbować ubranie bez barwnika domowym sposobem? Jak zabezpieczyć nadruk?
Jak zafarbować ubranie bez barwnika domowym sposobem? Jak zabezpieczyć nadruk? [...]
Jak utrwalić farbę na tkaninie – akrylową i nie tylko?
Jak utrwalić farbę na tkaninie – akrylową i nie tylko? [...]